Фабрика Џинси Србија (Јеанци Сербиа) у Лесковцу која је у стечају, огласила је продају дела имовине јавним надметањем. Џинси наиме продаје катастарску парцелу на којој се између осталог налазе погон за прање и финалну дораду текстила и магацин-хала који су укњижени, али и неукњижени објекти као што су нова хала, портирница и магацин.
Ово земљиште са објектима процењено је на 124,8 милиона динара.
Поред тога, продаје се и покретна имовина Џинсија односно опрема и инвентар процењена на нешто мало више од 12 милиона динара.
Продаја имовине ће се вршити јавним надметањем, а право учешћа имаће сва правна и физичка лица.
Они ће најпре морати да добију профактуру и изврше уплату ради откупа продајне документације од 250.000 динара (плус ПДВ) за катастарску парцелу са објектима, односно 100.000 динара (плус ПДВ) за непокретну имовину.
У септембру прошле године Привредни суд у Лесковцу је донео решење којим је Џинси отишао у стечај.
Ова турска компанија отишла је у стечај због неспособности плаћања, тачније, због презадужења и трајније непособности за плаћање, јер јој је рачун био у блокади.
Џинси није на време измиривао своје дугове по основу инвестиционих и кредита за одржавање ликвидности.
У питању су три уговора о инвестиционим кредитима из 2019, 2020. и 2021. године и један уговор о кредиту за одржавање ликвидности и обртна средства из 2020. године.
У септембру (11. спетембра) 2023. године, рачун Џинсија био је у непрекидној блокади 73 дана, а укупна блокада износила је 914,2 милиона динара (7,8 милиона евра).
Компанија Џинси отворила је прву фабрику у Србији још 2011. године, а фабрика је престала са радом још у јулу 2023. године ( и пре него што је отишла у стечај), када је без посла остало око 700 радника.
Недавно је објављена и информација да је већина бивших радника турске компаније Џинси у Лесковцу добила део заосталих плата из Фонда солидарности, када им је исплаћена минимална зарада, а остатак ће, како је најављено добити након саме продаје имовине.
Текст: Нова економија
ФОТО: YоуТубе инсајдер