Професор Медицинског факултета у Београду др Радан Стојановић објаснио је у свом гостовању на РТС-у како функционишу студентски пленуми и зашто су легитимни, а искористио је прилику и да направи разлику између студената у блокади и оних који “желе да уче”.
„Ваши грађани вероватно из разних извора слушају шта су пленуми. Пленум представља састанак студената на који су позвани сви студенти једног факултета. Једна тема се обрађује и ви и моје колеге и ја имамо право да кажемо о њој шта мислимо. Подиже се рука, имате право и на реплику. После те дискусије која се обави, врши се гласање и прође онај предлог који има највећи број гласова. Има ли ишта лепше од тога? Нема“, рекао је професор.
На констатацију да је главна замерка пленумима чињеница да не учествују сви студенти, он каже:
„Наравно да не дођу сви на тај пленум, али ја ћу вам рећи једну другу ствар. То не умањује легитимет тог пленума. Одлуке које се доносе су апсолутно легитимне. Колико грађана у нашој земљи има бирачко право? Шест милиона, а на изборе изађе око три милиона – значи 50 одсто грађана не изађе, а избори и резултати су легитимни“, рекао је Стојановић.
Упитао је и шта уопште значи „студенти који желе да уче“.
„Код нас на факултету постоје студенти медицине који су жртвовали један део свог живота зарад неких виших циљева. То су прави студенти који су суспендовали своје студирање зарад остваривања виших циљева. Студенти који желе да уче – тако су се проглашавале неке особе у Пионирском парку, али верујте ми – по њиховом узрасту, изгледу, вокабулару, то нису студенти који желе да уче“.
Текст: Нова.рс
ФОТО: РТС Принтскрин