Волим позориште, ал’ не у својој кући. Најхладније главе се анализирају избори на другом крају света. Конкретно у овом случају у земљи снова, земљи забаве и бизниса, земљи где свако може да постане неко и где неко може да постане свако. Избори у САД-у јединој светској суперсили су иза нас. Ово су били историјски избори, јер се на њима десио највећи “Цам Бацк” у новијој историји света.
Доналд Трамп је два пута банкротирао, па се подигао као феникс из пепела, био председник САД-а један мандат, па изгубио наредне изборе и након тога опет победио. Ради се о једној занимљивој особи чија је биографија иниспиративна и занимљива за снимање неког играног филма.
Камала Харис је из једне просечне емигрантске породице и успела је без ”породичног педигреа” да буде потпредседница најмоћније земље на свету, што је за велико поштовање.
САД су земља која има најдужи континуитет на свету. Имају најстарији Устав (тренутно важећи) донесен 1787. године, а допуњен са 10 амандмана 1791. године. Устав САД-а је крут, тешко (скоро немогуће) се мења и прокламује четири основна права: право на живот, право на слободу, право на приватну својину и право на потрагу за срећом.
Свако ко се не придржава горе наведеног на тлу САД-а крши Устав.
Један од разлога зашто је Камала Харис изгубила, то је је пренаглашена политика демократа ваезана за џендер идеологију, ”wоке анд цанцле” културу која нија у бити просечног човека. Иза Доналда Трампа стоји суверенистички капитал (као што је фирма ”Мy пилоw’) који има интерес да послује само на територији САД-а. Демократе су имале подршку крупног мултинационалног капитала. У САД-у је почело да бива све више сиромашних грађана због рата у Украјини. Камала Харис је предложила додатно опорезивање најбогатијих (који профитирају од рата у Украјини) како би се решили нагомилани социјални проблеми. Најбогатије породице у САД-у као што је породица Диснеy су повукле донације Демократској партији после Камалиног представљања програма. То је у великој мери ослабило Камалу, а ојачало Трампа. Буржоазија се пасивизирала. Није добро одиграла. Победио их је Трамп који је представник добрим делом дијаметрално различитих интереса.
САД ће под Трамповим вођством постати додатно конзервативније друштво на унутрашњем плану, а на спољном ће бити занимљиво. У релативно блиској будућности доћиће до примирја у Украјини. САД ће трговати са Русијом. Русија ће профитирати тако што ће добити део Украјини и то да Украјина не уђе у НАТО. НАТО ће се постепено распадати, јер ће децентрализација војске допринети слабљењу, непостојању кохезивног фактора и истицањем сопствених интереса држава чланица НАТО пакта у Европи. Вероватно ће бити и реформа у Европској унији, која ако жели опстати после најављених Трампових потеза мора бити Де Голова Европа, савез независних и суверених европских држава. Тренутно је ”најскупља кожа” на кугли земаљској од Володимира Зеленског. Трамп ће пустити Зеленског низ воду, јер је он пешадинац његових непријатеља глобалисти. Пустили би га низ воду и глобалисти да су имали интереса, то су и радили са својим савезницима у не тако далекој прошлости.
Навећи губитник ових избора после глобалиста и Украјине је Палестина. Трамп ће прећутно подржати Израел да ”доврши посао” у Гази. Кључну улогу са Кином ће одиграти Илон Маск, због својих бизнис пројеката у Кини, те би побољшавању политичког одоса САД-а и Кине допринело спољно-трговинско партнерство засновано на бизнису Илона Маска који је допринео Трамповој победи. Овом Трамповом победом је највероватнији спречен потенцијални рат на Тајвану. Отопљавањем односа САД-а и Русије, као и падом Шолцове владе у Немачкој ће доћи до повратка ЦДУ на власт у Немачкој. Вероватно ће Немачка и Русија поново бити највећи економски партнери у Европи, где ће Немачка своју привреду базирану на високим технологијама развијати захваљујући јефтиним руским енергентима. Што се Србије тиче, ништа се суштински неће променити. Биће мало благонаклонији став Трампове администарије према Републици Српској и Косову и Метохији.
У сваком случају се отворило ново поглавље у светској политици. Трамписти уколико желе да Трампов наследник победи на наредним изборима мораће да пораде на смањењу сиромаштва у САД-у, јер у супротном може да се појави озбиљан политички субјект који ће заруменити САД и који ће бити антиестаблишмент-антиестаблишменту.
Владимир Станисављев, мастер политиколог