Надлежно Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре одбило је пре десетак дана, по четврти пут, захтев ЕПС-а за издавање употребне дозволе за један део термоелектране Костолац, тачније блока Б3. И мада по Закону о планирању и изградњи ова дозвола представља неопходан услов за отпочињење рада, у ЕПС-у за Форбес Србија кажу да је објекат већ у функцији. И да има „позитиван Извештај комисије за технички преглед објекта, у којем је констатовано да је подобан за употребу“.
Решење којим се као непотпун одбацује захтев инвеститора, тачније ЕПС-а, за издавање употребне дозволе за радове на изградњи влажног електростатичког филтера, у блоку Б3 термоелектране Косталац Б, надлежно Министарство донело је 11. јуна. Ово је од новембра 2024. четврти покушај ЕПС-а да добије употребну дозволу. И истовремено, четврто решење којим им се то одбија услишити.
Уочени недостаци
Инвеститору је захтев за употребну дозволу претходно одбијен у јуну ове године. У законском року од 30 дана ЕПС је поднео тзв. усаглашени захтев. Другим речима, поднео је захтев у којем су отклоњени недостаци. Ипак, и овога пута надлежни орган утврђује да је и усаглашени захтев непотпун. И нису испуњени формални услови за издавање дозволе. Таквих примедби има десетак и углавном се односе на недостатке које је потребно уклонити у Записнику о техничком прегледу и у Главној свесци… Између осталог, као недостатак се наводи да је нејасно зашто су нека претходно исправна документа сада промењена.

Примера ради, у одбијеници Министарства грађевинарства наводи се, између осталог, да је нејасно „зашто је претходно исправна изјава са констатацијама за ПИО (пројекат изведеног објекта) у овом захтеву промењена у неисправну изјаву са констатацијама за ПЗИ (пројекат за извођење)“.
Према важећем Закону о планирању и изградњи, „објекат за који је предвиђено издавање грађевинске дозволе може се користити по претходно прибављеној употребној дозволи“. Ово се наводи у члану 158. закона.
Када се ова одредба примени на конкретан случај, влажни електростатички филтер не би требало да је у функцији све док не стигне потврдан одговор Министарства грађевинарства. Другим речима, док објекат не добије употребну дозволу, пошто је грађевинску добио још 2018, показују подаци из ЦЕОП-а.
Филтер је у функцији
И упркос оваквој одредби, у ЕПС-у за Форбес Србија потврђују да је поменути филтер у функцији. Они кажу да блок Б3 у термоелектрани Косталац Б ради успешно. Даље кажу и како је ово модерно и високоефикасно енергетско постројење које испуњава све домаће и европске стандарде заштите животне средине.
„Електростатички филтер је основни елемент за смањење емисија честица летећег пепела. Влажни електростатички филтер је његова подршка у циљу додатног смањења емисије честица. Влажни електростатички фитлер је у функцији“, потврђују у ЕПС-у.
Другим речима, у погону су и блок Б3 и поменути филтер, иако употребна дозвола за њега још није добијена.
„Главни погонски објекат блока Б3 производни је део нове електране. Састоји се од турбине, генератора, котла и прикључка на мрежу. И добио је употребну дозволу. Сви помоћни системи имају позитиван Извештај Комисије за технички преглед објекта, у којем се констатује да су подобни за употребу. И могу се користити у предвиђеној намени. У току је процес добијања употребних дозвола. Систем 070, односно влажни електростратички филтер испуњава све техничке услове за добијање употребне дозволе. Остало је да се реше само формалности поједних докумената, јер је документација обимна и захтевна. Поменуте формалности не утичу, нити угрожавају безбедан рада и функционалност система“, кажу у ЕПС-у. На крају, они додају да очекују да у наредном периоду, краћем, буде завршено и прибављање преосталих употребних дозвола.

Колико се градио нови блок
Из ових одговора, јасно је, дакле, да делови система које у овој компанији називају пратећим још чекају на употребну дозволу. И у функцији су, мада закон тако нешто не би требало да дозвољава.
Подсетимо, Оквирни споразум са кинеским партнерима односно компанијом ЦМЕЦ потписан је још 2010. године. Неколико година касније је потписан и уговор о изградњи новог блока у ТЕ Косталац Б. Кинези су, међутим, ово електроенергетско постројење почели да граде тек 2017. године. И тада је било договорено да ће нови блок бити готов за три године, тачније 2020. Ипак, његов завршетак померан је неколико пута. Најпре на 2022, да би цео посао био завршен тек током 2024. године. Блок Б3 пуштен је у једногодишњи пробни рад тек јесени прошле године, а крај јуна ове добио је и употребну дозволу.
И док је у случају главног објекта, та дозвола стигла у законом прописаном року за пробни рад од годину дана, у случају пратећих система, па и поменутог филтера, тај рок је очигледно пробијен.
Србија се за изградњу овог новог постројења, првог после 1991. задужила код кинеске ЕXИМ банке за износ од 608,3 милиона долара. Укупна вредност пројекта процењена је на 715,6 милиона долара, који ће се надоместити из кредита ЕПС-а и саме ТЕ Костолац Б. Овај пројекат подразумевао је и проширење површинског копа рудника Дрмно из којег се обезбеђује угаљ за термоелектрану.
Текст: Форбес Србија