У Београду, Нишу, Новом Саду и Крагујевцу, укупно је 32 факултета у блокади, а студентски протести шире се као лавина и сваког дана су све већи и снажнији. Међутим, само је 13 деканских колегијума подржало своје студенте у захтевима и обустави наставе.

Студенти факултета широм Србије даноноћно протестују, тражећи преузимање одговорности због настрадалих у трагедији у Новом Саду и објављивање комплетне документације о реконструкцији Железничке станице.

Већина декана, нажалост, није стала иза својих студената, њихових захтева и блокада, на које власт и даље нема одговор.

Факултет од којег се највише очекивало, с обзиром на стање у правосуђу у нашој земљи и свакодневно непоштовање закона од стране институција, изневерио је своје студенте. Наиме, декан Правног факултета Бојан Милисављевић, још није пружио подршку протестима, иако је чак 50 наставника и сарадника ове установе подржало блокаде.

ФОТО: Фонет

Такође, студенти Медицинског факултета, који су се придружили блокадама у петак, 6. децембра, када су блокирали део Булевара Ослобођења, немају подршку свог деканата. Њихов деканат на челу са др Татјаном Симић, није се оглашавао по питању протеста.

Међу техничким факултетима, један од ретких који није пружио подршку студентима је Машински факултет, чији се декан проф. Владимир Поповић, још није огласио.

Ни професорка Жаклина Стојановић, деканка Економског факултета није стала из својих студената.

Ни декан Шумарског факултета проф. Бранко Стајић није јавно стао иза својих студената, као ни в.д. декана Пољопривредног, Владан Богдановић.

Нажалост, исто важи и за декана Саобраћајног факултета Милорада Килибарду, који се није огласио по питању протеста и блокада.

Ни Наташа Богавац Станојевић, деканка Фармацеутског факултета још није донела одлуку да овај декански колегијум подржи своје студенте.

А ни будући учитељи нису добили подршку деканата Учитељског факултета на челу са проф. Данимиром Мандићем.

И то није све, декани Географског Велимир Шећеров, као и професор Мирослав Кузмановић са Факултета за физичку хемију, али и са Факултета за спорт и физичко васпитање проф. Патрик Дрид, нису пружили званичну и јавну подршку својим студентима.

ФОТО: Фонет

Деканка Филолошког факултета, проф. Ива Драшкић Вижановић, још није донела званичну одлуку о подршци студентима, а наставно-научно веће ове установе састаће се крајем недеље, након чега ће јавност бити обавештена о одлуци управе факултета.

Након више састанака на Филозофском факултету, декан Миливоје Алановић, подржао је захтеве студената, али не и блокаду. Студенте је међутим подржао Одсек за англистику, један од највећих у овој установи.

Ни на Факултету техничких наука, који се последњи придружио блокадама, студенти нису добили подршку деканата на челу са проф. Борисом Думнићем.

Након што је почела блокада и на Факултету инжењерских наука, професори су недвосмислено стали уз своје студенте, али не и декан проф. Слободан Савић.

Ни њихове колеге са Економског факултета није подржао деканат, на челу са проф. др Миленом Јакшић.

На ПМФ-у у Нишу, на којем студенти протестују, нема званичног става деканата јер је декан проф. Нико Радуловић поднео оставку на ову функцију пре три дана.

Факултети чији су декани јавно подржали студенте:

ФДУ
ФОН
ФПН

ЕТФ
Филозофски БУ
Хемијски БУ
Физички БУ
Архитектонски БУ
Биолошки БУ

Текст: Нова.рс

Филозофски у Нишу
ПМФ у Новом Саду
Академија уметности у Новом Саду
ФИЛУМ у Крагујевцу

Текст: Нова

ФОТО: Студенти ФДУ