Против новог министра просвете Дејана Вука Станковића више професора Универзитета у Београду поднело је пријаву Етичкој комисији његовог матичног Факултета за образовање учитеља и васпитача оптужујући га да је 2017. године, када је биран за звање ванредног професора, један свој рад представио као два одвојена да би испунио неопходан услов. Пријава је поднета 7. маја 2025. године, сазнаје Радар.рс на Факултету за образовање учитеља и васпитача.

Поткрепљујући доказима своје тврдње професори оптужују др Дејана Вука Станковића да је објављивањем рада „Антиметафизичко утемељење савремене природноправне теорије: Теорија права и практичне рационалности у делу Џона Мичела Финиса“ у часопису Тхеориа 2017. године прекршио забрану аутоплагирања. Тиме је, како они наводе, показао академско непоштење и прекршио Кодекс професионалне етике Универзитета у Београду и забрану аутоплагирања. Овај чланак, како образлажу, јесте аутоплагијат претходно Станковићеве објављене монографије из 2014. године под насловом: „Морални аргументи у прилог права: О филозофији Џона Мичела Финиса – Београд, Учитељски факултет“.

Професори упозоравају да су монографија и чланак настао аутоплагирањем наведени, као засебни научни доприноси којима се Дејан Вук Станковић квалификовао за избор у звање ванредног професора Факултета за образовање учитеља и васпитача Универзитета у Београду. Рад „Антиметафизичко утемељење савремене природноправне теорије: Теорија права и практичне рационалности у делу Џона Мичела Финиса“ (2017) наведен је као један од два обавезна рада из категорије М20. Ови радови усвојени су на седници Изборног већа Учитељског факултета од 7. јула 2017. године и на седмој седници Већа научних области друштвено-хуманистичких наука Универзитета у Београду, одржаној 12. јула 2017. године, а јавно су и даље доступни на сајту Универзитета у Београду.

Проблематично је на шта такође указују професори што је чланак у часопису Тхеориа објављен као оригинални научни рад, а да притом нема напомена да је рад проистекао из монографије аутора, нити се монографија појављује међу референцама набројаним у попису коришћене литературе. Монографија из 2014. године „Морални аргументи у прилог права: О филозофији Џона Мичела Финиса“ проистекла је из докторске дисертације Дејана Вука Станковића.

Професори сматрају да је Дејан Вук Станковић извршио аутоплагирање тако што је навео овај рад као једн од два обавезна из категорије М20, што је био услова за избор у звање ванредног професора 2017. године. Тиме је, како сматрају, повредио је и члан 27. Кодекса професионалне етике Универзитета у Београду, која дефинише као недозвољено лажно представљање академских достигнућа. Због тога су предлажили Етичкој комисији Факултета за образовање учитеља и васпитача Универзитета у Београду да рад „Антиметафизичко утемељење савремене природноправне теорије: Теорија права и практичне рационалности у делу Џона Мичела Финиса“ (2017) Дејана Вука Станковића прогласи аутоплагијатом, и да се затим поступи сходно Правилнику о поступку утврђивања неакадемског понашања у изради писаних радова Универзитета у Београду, као и Правилнику о поступку утврђивања етичке одговорности на Универзитету у Београду.

На сајту Владе Србије Станковић у својој биографији наводи да је биран у „звање ванредног професора за предмете Филозофија са етиком, Образовање за медије и Образовање за демократију и грађанско друштво“.

Да идеја са аутоплгирањем није оригинална види се из случаја некадашњег министра за државну управу и локалну самоуправу Александра Мартиновића. У његовом случају Етичка комисија Правног факултета у Новом Саду где је доценнт закључила да је у реду што је он плагирао своје радове, јер је то учинио пре 2010. када није постојао Кодекс о академском интегритету на том факултету.

Иначе, против Станковића од када је ступио на дужност министра просвете се нижу оптужбе. Тако су га некадашње студенкиње Факултета за образовање учитеља и васпитача оптужиле за сексулано узнемиравање.

Текст: Радар.рс