Србија је, по подацима Светске алијансе за здравље и загађење у групи земаља које имају најзагађенији ваздух на свету. Као последица различитих видова загађења животне средине, у Србији годишње прерано умре преко 10.000 становника. То нашу земљу доводи на прво место у Европи и десето у свету.

 Због акутних или погоршања хроничних болести становника,  аерозагађење је узрок и око 14.000 хоспитализација годишње. Такође, као последица аерозагађености, животни век људи у нашој земљи је за око десет година краћи него у скандинавским земљама.

У свету, од последица загађења годишње умре око осам милиона људи. 

Најосетљивије групе на повећан степен аерозагађености су: деца, труднице, старије особе и особе са коморбидитетима без обзира на старост.

Свим осетљивим категоријама становника, саветује се да прате апликације и да своје физичке активности напољу ускладе са степеном аерозагађења. По могућству, најбоље је да не излазе из куће у раним јутарњим и вечерњим сатима када је ваздух највише загађен. Такође важе препоруке да избегавају јако загађене и прометне улице а да боравак напољу буду шетње по парковима и чистијим деловима града колико је то могуће.

Постоје многи сајтови и апликације на којима се може пратити аерозагађење.
Индекс загађености ваздуха – Аир Qуалитy Индеx (АQИ) – узима у обзир шест загађујућих материја: честице ПМ 2.5, честице ПМ 10, угљен-моноксид, сумпор-диоксид, азот-диоксид и озон. Највећи загађивач у датом тренутку диктира и број који одражава укупан индекс загађења.

Аерозагађење се представља АQИ скалом (Аир Qуалитy Индеx ) и служи како би се компликован систем мерења превео у лако разумљиве параметре из којих би грађани добијали директне савете и упутства.

Агенција за заштиту животне средине Србије има скалу од пет боја, док Европска агенција за животну средину има шестобојну скалу. Љубичаста боја на обе скале означава највише нивое загађења. Који год индекс да се користи, у случајевима када је ваздух загађен, грађани могу да осете здравствене тегобе. Од количине загађујућих честица, зависи и то какав ће утицај имати на здравље. Квалитет ваздуха може бити : одличан, добар, прихватљив, загађен и јако загађен и означава се зеленом, жутом, наранџастом, црвеном и љубичастом бојом.

-АQИ 0-50 -зелена боја – означава задовољавајући квалитет ваздуха

-АQИ 50-100- жута боја- означава низак ниво загађености

-АQИ 101-150 -наранџаста боја- представља средње загађен ниво ваздуха и означава да је потребан опрез код деце, трудница старијих особа и оних који имају здравствене тегобе, посебно респираторне (астма, ХОБП). Њима се не препоручују веће физичке активности на отвореном.

-АQИ 151-200 -црвена боја означава висок ниво загађености који може бити опасан посебно за осетљиве категорије, али и за све категорије становнштва. Код свих грађана могу да се јаве штетне последице по здравље, блаже или јаче, а они који припадају осетљивим групама могу да се суоче са озбиљним здравственим тегобама. Активна деца и одрасли, особе са срчаним и респираторним обољењима попут астме треба да избегавају сваки боравак на отвореном. Сви остали, посебно деца, треба да ограниче боравак на отвореном и избегавају  све активности  које подразумевају убрзано и дубоко дисање.

-АQИ 201-300- светло љубичаста боја- означава врло опасан ниво загађености и тада се издаје здравствено упозорење на ванредне услове за све грађане, што значи да сви могу да осете здравствене тегобе. И деца и одрасли, особе са хроничним болестима, треба да избегавају сваки боравак на отвореном и да све активности  преусмере на затворен простор. Потребно је максимално смањити или потпуно избегавати напорне активности на отвореном које су праћене убрзаним и дубоким дисањем.

-АQИ >300 -тамно љубичаста боја- бордо боја-означава опасно загађење и тада се проглашава здравствени аларм. Сви могу да осете озбиљне последице по здравље и сви треба да максимално избегавају боравак на отвореном тј. да без преке потребе не излазе напоље и да све активности  преусмере на затворен простор.
Једна од 10 смрти у Србији је због аерозагађења. По званичним анализама које се односе на  децу указује да је више од 3.000 нових случајева бронхитиса у Србији последица загађења које емитују наше две термоелектране, Никола Тесла и Костолац.
 Додатно забрињава податак студије Института за здравствене ефекте из Бостона из 2022. године да је око 9 одсто смрти новорођенчади у Србији било узроковано аерозагађењем –
1- Утицај загађења ваздуха на децу и бебе

Деца спадају у део популације који је најрањивији и са највише последица од аерозагађења. Разлози за то су многоструки. Прво, деца својим нижим растом, као и бебе у колицима се налазе у нивоу где је ваздух најзагађенији. Затим, њихов имунолошки систем, њихова плућа као и остали органи нису довољно развијени и најосетљивији су на дејство штетних агенаса из животне средине. Такође, деца имају и већи број респирација у минуту па и самим тим уносе већу количину загађеног ваздуха. Све се то појачава при физичком напору, тако да се, у условима када апликације показују црвену боју, никако не препоручују физичке активности напољу, а боравак на отвореном само уколико је неопходно.

Такође је важно за све осетљиве групе, за децу посебно, да што дуже бораве у природи и што даље од великих загађивача. Значи треба избегавати прометне улице са пуно саобраћаја, као и делове дана када је аерозагађеност најизраженија. Код деце су чешће респираторне и друге инфекције, а свака четврта астма код њих је изазвана аерозагађењем.
Загађен ваздух се окривљује и за урођене деформације, малформације и хромозомске аберације и многе друге болести. Оно што звучи најстрашније, а научно је доказано многобројним анализама и студијама је податак да аерозагађење мења ген детета у смислу повећане могућности за развој астме, појаву аутизма итд.
Тај део генетике се зове епигенетика и бави се регулацијом експресије гена (повећана или умањена) а стоји и под утицајем спољне средине. Загадјена средина има велики утицај на здравље деце, од самог зачећа, нарочито до навршене друге године живота.

2.- Утицај загађења ваздуха на труднице

Труднице, нарочито у првом триместру трудноће су такође веома осетљива категорија. Аерозагађење утиче на њихово здравље, а посебно на развој плода где су могућа многа штетна дејства: прерани порођај, беба мање тежине од очекиване, али и епигенетски утицај на плод од периода зачећа па надаље. Труднице које су живеле у местима са високим степеном аерозагађења, рађале су децу која су касније имала чешће плућне болести. Препоруке за боравак напољу и физичку активност су исте као за децу и за пацијенте са респираторним болестима.

Аерозагађење доводи и до поремаћаја репродуктивних органа и код мушкараца и код жена изазивајући стерилитет.

3.- Утицај загађења ваздуха на особе са респираторним проблемима

Особе које болују од бронхијалне астме или хроничне обструктивне болести (ХОБП) плућа су веома угрожене аерозагађењем и увек прве реагују и јављају се лекару због појачаних тегоба: иритације грла, кашља, отежаног дисања, “свирања” и осећаја тескобе у грудима. Ови пацијенти треба да редовно узимају своју терапију и да је појачају по потреби у том периоду. Поред погоршања већ постојећих болести, аерозагађење је кривац за појаву новооболелих пацијената од астме и од ХОБП.

У загађеном ваздуху многе честице су и доказано канцерогене; арсен, олово, кадмијум итд, тако да оне могу утицати на појаву карцинома усне дупље, ларингса и плућа. Аерозагађење се налази на трећем месту као узрочник карцинома плућа, после пушења и генетске предиспозиције.

У  Србији сваке године од овог најучесталијег карцинома код мушкараца и другог или трећег по реду код жена, годишње оболи око 6 500, а живот нажалост изгуби око 4 600 особа. Србија се налази на другом месту по смртности од карцинома плућа у Европи, одмах после Мађарске.

Познато је да особе које су изложене аерозагађењу спадају у ризичне групе и за бактеријске и за вирусне инфекције јер се нарушава веома битан локални имунитет. Плућа особе изложене аерозагађењу имају много веће шансе да оболе од Цовид 19 инфекције, као и од грипа и свих других респираторних вирусних и бактеријских инфекција.

Особе које имају респираторне проблеме или болести, треба да све своје физичке активности напољу ускладе са степеном аерозагађења а по могућству, најбоље је да не излазе из куће у раним јутарњим и вечерњим сатима када је ваздух највише загађен. И за њих важе исте препоруке избегавања јако загађених и прометних улица, а препорука за шетње по парковима и чистијим деловима града колико је то могуће. Поред плућа, најугроженији су срчани мишић и мозак.

 Најситније честице из загађеног ваздуха које се удишу, долазе до респираторних бронхиола и алвеола и оштећују структуру епитела и функцију у тим деловима плућа. Ове штетне материје пролазе кроз алвеокапиларну мембрану у крвоток. Ту се таложе и оштећују ендотел крвних судова стварајући микро тромбове. Они затим, путем крвотока стижу до виталних органа, срца и мозга, доводећи до њихових трајњих оштећења. Загађеност ваздуха је после пушења најчешћи узрок појаве карцинома плућа. Годишње у Србији од ове болести оболи 6500 особа, а више од 4600, нажалост  изгуби живот. Поред плућа, најугроженији су срчани мишић и мозак.

Др Славица Плавшић

4.- Утицај загађења ваздуха на старије особе и особе са хроничним болестима

Особе старије од 60 година, посебно оне са коморбидитетима као што су: респираторна, кардиоваскуларна обољења, дијабетес, малигне болести, имунодефицијентни пацијенти итд, су у посебно високом ризику од последица аерозагађења.  Њихов имунитет је јако компромитован и зато је потребно да буду посебно опрезни и пажљиви.

 Аерозагађеност доводи до многобројних акутних здравствених проблема, али много већу забринутост изазива дуготрајно  и понављано загађење чак иако је слабијег интензитета.

Најчешћи комрбидитети су: кардиоваскуларне болести -КВБ, болести респираторног система: ХОБП, астма, карцином плућа, диабетес мелитус, неуролошке малигне болести итд.

У данима велике аерозагађености учесталији су инфаркти миокарда и цереброваскуларни инсулти-шлог (ЦВИ), затим друге кардиоваскуларне болести: хипертензија, поремећај срчаног ритма итд, као и разна оштећења централног нервног система (ЦНС). Отровне супстанце доспевају до мозга, оштећују нервне ћелије и изазивају различита неуролошка обољења, међу којима и прерану деменцију и Алцхајмерову болест.

Од метаболичких болести, као последица аерозагађења, најчешћи је диабетес мелитус, а око 20 одсто смртних исхода код ових пацијената су последица управо аерозагађености.

5- Утицај загађења ваздуха на спортисте и људе који вежбају на отвореном

Висока аерозагађеност, у црвеној и љубичастој зони, штетно утиче и на здраве људе који се рекреирају или тренирају на отвореном. Они свакако лакше толеришу акутне симптоме него осетљиве категорије становништва, али такође удишу загађен ваздух, који неминовно, у дужем периоду и понављано, изазива штетне последице. Зато се и њима не препоручује вежбање и тренинзи напољу онда када је ваздух најзагађенији.

6- Утицај сувог ваздуха у становима и канцеларијама са парним грејањем и клима уређајима на респираторно здравље људи и савети како да “лакше дишу” у тим просторима.

Парно грејање у затвореном простору јако исушује ваздух што делује иритирајуће на дисајне путеве, кожу, косу, очи и због тога су корисни овлаживачи ваздуха просторија. Постоје специјални који се купују, а у недостатку таквих, корисно је држати посуде са водом на радијаторима.
 Од извесне користи су и специјални пречишћивачи ваздуха за куће, станове, пословне просторе. Најбољи су они са јаким хепо филтерима који се мењају, али ти квалитетни су јако скупи и већини грађана су недоступни.

Свакако је немогуће заштити се у потпуности од аерозагађења, јер се упијање штетних материја врши и преко коже. Обичне хирушке маске су слаба заштита, маске Н 95 пружају доста бољу заштиту.

 У кућама и становима само донекле могу да помогну пречишћивачи ваздуха са квалитетним хепо филтерима.

Др Славица Плавшић