Неуспели план изазивања сукоба ширих размера у центру Београда са циљем увођења ванредног стања 15. марта приморао је режим не само да задржи паравојни камп у дворском парку као материјални доказ пројектоване провокације, већ и да настави френетичну чистку у безбедносном апарату.

Поред хитрог пензионисања два генерала Војске Србије, сазнаје Радар из поузданих извора, због уочене важности деловања ветеранских организација интензивно се ради на покушајима успостављања контроле над овим удружењима, или њиховом разбијању.

По такозваној дефанзивној анализи догађања од 15. марта као посебно проблематично апострофирано је деловање организоване групе ветерана, међу којима се посебно истакла она коју предводе бивши припадници 63. падобранске бригаде из Ниша.

Како сазнаје Радар, генерал Ненад Зонић, дугогодишњи командант 63. падобранске бригаде, предао је дужност свом заменику пуковнику Александру Ступару, последње недеље марта, без икакве формалне церемоније или испраћаја. На сајту Војске Србије о томе нема никакве информације, а све што се може видети је биографија новог команданта.

Према сазнањима Радара, Зонић се тренутно налази „на располагању“, пре него што буде и формално пензионисан. Поуздани извори сведоче да је деловање ветерана 63. падобранске бригаде и њихово видљиво организовање на страни народа, било примећено још на великом студентском митингу на Славији децембра прошле године.

Извори Радара сведоче и да у државном врху није најбоље примљена тишина којом је генерал Зонић испратио идеју врха власти о пријему у специјалне јединице људи из цивилства. Тензије су нарасле додатно после скупова у Крагујевцу и Нишу, где је такође било приметно присуство организоване групе ветерана 63. бригаде.

Када је реч о њиховом деловању на митингу у Београду, један од истакнутих бивших припадника ове јединице каже да су он и његови саборци дали све од себе да у том простору између Скупштине и Председништва заштите људе и институције „од оних који не поштују ни закон, ни државу, ни заставу“.

Независни извори Радара указују да су последњих недеља све јачи и разноврснији притисци на њене бивше припаднике, којима последњих недеља стижу и понуде и „пријатељска упозорења“. Нуде се буџети, пита се за пројекте, али и прети онима који нису вољни да кажу шта им треба и колико то кошта.

Са друге стране, неки високи официри раније веома одани режиму, убрзано припремају своје пензионисање. Вероватно поучени искуством да се овакво заоштравање између суманутих захтева власти и побуњеног народа не може окончати без чињења кривичних дела или суочавања са осветом неформалних центара моћи који корак по корак преузимају сву фактичку власт и монопол силе у држави. За пензионисање се, кажу наши извори, припрема и командант копнене војске генерал потпуковник Милорад Симовић.

Како сазнаје Радар, 15. марта, на Батајничком аеродрому била је распоређена 72. специјална јединица из Панчева. Команди РВ и ПВО наводно су били упућивани захтеви за налете борбених хеликоптера над градом.

Било како било, чињеница је да је генерал потпуковник Душко Жарковић, командант Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране Војске Србије, такође пензионисан десетак дана после 15. марта, али по сопственом захтеву. Његово име једноставно је обрисано са сајта Војске Србије, а није познато да је организована икаква формална примопредаја дужности.

Наравно, ово све имамо да захвалимо новом правилу по коме су именовања и разрешења у Војсци Србије постала тајна и не објављују се. Подсетимо, то је тековина коју је промовисао и на њој инсистирао актуелни директор ВБА.

Режим је тако на известан начин и даље остао заглављен у 15. марту, будући да је од свега што је припремио за тај дан по плану деловала само технологија, али је и она употребљена ван сваког критеријума и мимо законских процедура познатих у државама где је употреба те опреме легална.

Текст: Милан Радоњић (Извор: Радар.рс)