Полако клизе рокови за коначну одлуку власти о томе да ли ћемо добити нову Владу или нове изборе. Дан Д је 18. април, оба сценарија су у игри, а министар из редова социјалиста Новица Тончев недавно је, случајно или не, изашао са још једном опцијом – да мандатар буде нико други до Александар Вучић.

Ова власт више нема никакву стратегију, већ вуче изнуђене потезе, док председник Србије након “рибања” у Бриселу има све мање опција за излазак из кризе. За то време студенти и грађани настављају с блокадама, протестима и зборовима несмањеним темпом…

Премијер Милош Вучевић поднео је оставку 28. јануара, након што је у Новом Саду дошло до напада на студенте у блокади, а једна студенткиња завршила је у Ургентном центру када је констатовано да јој је дислоцирана вилица. Нападачи су изашли из просторија СНС.

Тек скоро два месеца касније, 19. марта, Вучевићева оставка је констатована у Скупштини Србије и тад је почео да тече рок од 30 дана за формирање нове Владе. Тај рок истиче 18. априла.

Уколико до тад не буду изабрани премијер и нови министри, председник Србије Александар Вучић рекао је да постоји могућност за нове изборе, који би у том случају највероватније били одржани 8. јуна.

У међувремену, рекао је и да ће средином следеће недеље предложити мандатара, а појављивала су се у јавности и имена неких стручњака из области економије који су наводно у оптицају за новог председника Владе Србије.

А онда, 20. марта, министар у оставци и потпредседник Социјалистичке партије Србије Новица Тончев излази у јавност са предлогом да нову Владу формира председник Србије Александар Вучић.

Мале су шансе да је ова идеја тек тако пуштена у јавност, а уколико би се овако нешто десило, то би значило да ћемо имати председничке изборе.

Од ове количине разних информација, човеку се може завртети у глави, а јасно је да је маневарски простор власти све мањи. Томе у прилог иде и Вучићев одлазак у Брисел и састанак са председницом ЕК Урсулом фон дер Лајен и председником Европског савета Антонијом Коштом, после којег су стигле прилично оштре изјаве о напретку Србије.

“Протести не да не јењавају, него су отишли корак даље. У њих су се врло активно укључили грађани, који свакодневно организују зборове и отворено показују своје незадовољство. Ми се сад по први пут налазимо у ситуацији да не можемо ни да претпоставимо каква је стратегија власти, једноставно зато што она не постоји. У овом тренутку, мој утисак је да власт апсолутно не држи ситуацију под контролом, потези су јој изнуђени, а маневаски простор је све мањи. Тако су и све веће шансе да погреши. Дакле, овде нема стратегије, већ су то само хаотични потези којима се покушава избећи тотални слом. Међутим, чини се да је он све ближи”, каже за Нова.рс политиколог и програмски директор Центра савремене политике Никола Буразер.