Више десетина државних факултета четири универзитета у Србији је у блокади. Студенти већ недељама протестују широм Србије и траже објављивање документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, али и откривање одговорних за напад на њихове колеге са Факултета драмских уметности. Професори широм Србије подржали су студенте, а синоћ и њих четворо са приштинског универзитета.

У међувремену је уследила реакција Ректорског колегијума овог универзитета. Подржавају право на слободно мишљење, али и наводе да појединци не одражавају ставове институције. Са друге стране, подржавају и Вучића, као и државне органе у очувању академских слобода.

Студенти широм Србије обуставили су наставу на око 40 државних факултета у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Нишу. Блокаде су почеле крајем новембра, након напада на студенте ФДУ током одавања почасти на 15 минута за 15 страдалих током пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.

Дејан Мировић

Они захтевају подношење кривичних пријава против нападача, као и осталих чланова групе која је напала студенте.

Студенти уједно траже да се објави сва документација о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, где је настрадало 15 особа, и да се приведу сви одговорни за трагедију.

Многи професори на факултетима широм Србије, али и колеге из региона, подржали су јавно студенте, док их је из дана у дан још више.

Студенти Универзитета у Приштини нису део блокада и протеста. Међутим, подршку студентима у централној Србији синоћ су дали поједини професори овог Универзитета са седиштем у Косовској Митровици.

„Ми, доле потписани наставници Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици дајемо подршку студентима и наставном особљу факултета који, широм Србије, изражавају своје незадовољство. Ми, са нашим студентима, добро знамо како је живети и радити у небезбедном окружењу, због чега је и број потписника овог апела мали. Овим потписом дајемо допринос борби студената за праведније и одговорније друштво, те безбедније окружење“, наводи се у писму које потписује четворо професора од више од 700 који, према подацима Универзитета у Приштини, тамо предају.

Универзитет у Приштини: Подржавамо Вучића и институције у очувању академских слобода

Након овог писма које су синоћ објавили поједини медији у Београду, данас је уследило саопштење Ректорског колегијума Универзитета у Косовској Митровици и Академије струковних студија косовскометохијске.

Поручују да појединачна мишљења не одражавају ставове институције, те да се у име Универзитета могу огласити само „легитимно изабрани органи“. Са друге стране, наводе да подржавају право на слободно мишљење.

У саопштењу наводе и да „помно прате актуелна дешавања у академској заједници наше земље, саучествујући у болу због изгубљених живота“.

ФОТО: Принтскрин

Ипак, оцењују да академску заједницу не треба политизовати, нити допустити било какве политичке притиске, „јер се тиме урушава аутономија високог образовања и доводи до потенцијалног негирања права студената на образовање“.

Ректорски колегијум даље наводи да Универзитет у Приштини активно учествује у раду Радне групе за израду закона о високом образовању Републике Србије који треба да уреди нека од тренутно актуелних питања која су од интересе за академску и ширу друштвену заједницу.

„Сматрамо да је то једино исправан пут за решавање евентуалних проблема на институционалан начин уз консултације са свим релевантним актерима“, навели су.

А имајући у виду окружење у ком раде институције овог универзитета, Ректорски колегијум поручује да „свако уношење нестабилности може да има несагледиве последице по студенте и запослене“.

И док четворо професора у свом писму пружа подршку студентима, Ректорат Универзитета у Приштини, одлучио је да подржи председника Александра Вучића, државне органе и институције Републике Србије:

„У очувању академских слобода, обезбеђивању права студената и наставника и услова за нормалан рад и функционисање високошколских институција у Републици Србији“.

У питању су доц. др Југослав Гашић, Проф. др Сузана Димић, Проф. др Крсто Јакшић, Проф. др Дејан Мировић.