Некадашњи министар информисања и културе у Влади Србије, Небојша Брадић, на месту главног и одговорног уредника Културног програма РТС-а провео је четири године (2015–2019), а у интервјуу за недељник “Нови магазин” испричао је на занимљив начин своје сажето сведочанство о изазовима са којима се јавни сервис и тад, а и сад суочава.

У светлу вишемесечних актуелних студентско-грађанских протеста, велике друштвено-политичке кризе у земљи и одијума шире побуњене јавности према извештавању Информативног програма јавног медијског сервиса, обележеног и недавном блокадом програма РТС-а у Таковској и на Кошутњаку, Брадић је, упитан како гледа на бивше колеге и руководство са којим је делом и сарађивао, истакао да му је мандат проведен на месту уредника Културно-уметничког програма био “занимљиво искуство”.

“На састанцима уредничког колегијума интересовало ме је зашто Информативни програм, нарочито други Дневник, изгледа како изгледа. Тада ми је колега лапидарно рекао да се ‘тигру мора бацити 50 кила меса’. Врло брзо се, међутим, показало да ‘тигар’ није био сит. Ускоро је прозвао Културни дневник и оптужио редакцију Културе да у њему наступају само они који су му ‘три пута опсовали мајку’. То наравно није могло бити истина јер су у Културном дневнику наступали наши врхунски уметници и мислиоци”, присетио се Брадић времена од пре шест и више година, констатујући како је још једном потврђено да ће онај коме “бациш 50 кила меса” после тражити много више.

Брадић је додао да није сигуран “ко је у РТС-у направио такав први компромис, али то је пракса”.

Напомиње и да у данашњем РТС-у има сјајних људи, али и оних коју су ту “из социјалних, као и, нажалост, партијских разлога”, као и да би РТС, као јавни сервис грађана, морао бити место дијалога “што му и јесте улога”, а не “да се крије по ћошковима”.

Такође, казао је да је улазак људи који су запослени кроз ћевабџиницу и подрумске просторије, за време трајања блокаде, био “лишен достојанства”.

Симптом