Црвеној звезди коначно је кренуло у фудбалској Лиги шампиона, а у последње време баш добро иде и њеном директору Звездану Терзићу. За сваки гол Звезде немачком Штутгарту он је основао нову или преузео неку од већ постојећих фирми и све их је регистровао на – Маракани. И то са сином Никшом, некадашњим радником БИА, који је хапшен због пребијања фудбалског менаџера, а сада је у свих пет фирми постављен за директора, пише Радар.рс.

Баш добро иде и старијем сину Звездиног директора, такође хапшеном Костадину Терзићу, чија је компанија добила послове на највећим државним пројектима и у кратком року повећала профит за више од 50 пута.

Звездан Терзић недавно је постао 76. кум председника државе Александра Вучића, а ушао је и у релативно узак клуб бизнисмена блиских СНС-у који су одлучили да се опробају у послу производње струје. Тај посао би им, према свим проценама стручњака, уз озбиљно улагање у скоријој будућности могао донети велику зараду. Отуда вероватно у бизнис са струјом улазе и чланови породице Терзић, Звездан и Никша, који су са својим партнерима 12. и 13. септембра ове године основали чак четири фирме. И све четири имаће исту основну делатност, производњу електричне енергије.  

Све оне имају и готово истоветне називе – Румасол Један, Румасол Два, Румасол Три и Румасол Четири. Судећи по именима могло би се закључити да ће струју производити у соларним електранама. Ти подаци, међутим, не могу се пронаћи на сајту Агенције за привредне регистре, на коме се може видети да Терзићи у тим фирмама имају по 20 одсто, укупно 40 одсто власништва, а да остатак припада њиховим пословним партнерима. Појединачно највећи сувласник, са уделом од 40 одсто је Марко Петровић, оперативни директор ФК Црвена звезда. Претходно је овај бивши веслачки репрезентативац од 2017. до 2020. био финансијски директор ФК Црвена звезда, који је у априлу 2021, као пословни директор клуба за једног од својих помоћника ангажовао старијег сина директора Звезде, Костадина Терзића. Четврти партнер са уделом од 20 одсто је Момчило Петровић, уједно сувласник фирме Вомеро Флеет, која се бави изнајмљивањем и лизингом аутомобила.

Терзић: „Јадни сте! Што не пишете о невероватним успесима Звезде?“

Отварање фирми које ће се бавити производњом струје није једини бизнис у који је скоро ушао двојац из породице Терзић. Они су крајем јула ове године постали и једини власници фирме Озон Рецyцлинг, коју су преузели од широј јавности непознатог Жељка Турудића. Као основна делатност те фирме наводи се поновна употреба разврстаних материја, односно рециклажа, а њен директор је такође Никша Терзић. Основана је 2020. и свих претходних година имала је само једног запосленог, ниједном није исказала губитак, а остварила је симболичан профит од свега 119.000 динара. Са таквим салдом преузимају је Терзићи и њено седиште са Новог Београда селе на Маракану.

Заправо, просторије свих пет фирми чији су Звездан и Никша Терзић власници или сувласници налазе се на адреси Љутице Богдана 1А, на стадиону „Рајко Митић“. Како је дошао на идеју да приватне фирме отвори на стадиону клуба у којем је практично само запослен, да ли за то плаћа закуп или су му просторије на Маракани бесплатно уступљене на коришћење, од Звездана Терзића се није сазнало.

На позиве није одговарао, али путем СМС је одговорио: „Стварно сте јадни. А нисте могли да напишете текст о невероватним спортским и пословним успесима Црвене звезде? Поред такве опозиције ова власт ће водити Србију наредних 30 година. Срећом по Србију“, написао је Терзић.

Невероватни пословни успеси подизвођача анонимног подизвођача

„Невероватне пословне успехе“ није остварила само Црвена звезда, већ и компанија Готер цонструцтион, чији је сувласник, са уделом од 50 одсто, Костадин Терзић, старији син Звездиног директора. Она је за кратко време остварила драстичан раст профита, који је на крају 2023. био чак 52 пута или 5.100 процената већи него 2022. Само прошле године та фирма приходовала је 324,3 милиона динара, скоро три пута више него у 2022, када је у њену касу ушло 110,6 милиона динара. Њена нето добит је, пак, расла 17 пута бржим темпом. Наиме, Готер цонструцтион је на крају 2023. пријавио профит од 33,9 милиона, док је 2022. завршио у плусу од свега 650.000 динара.

На крају ове године несумњиво Готер цонструцтион ће остварити рекордне приходе, будући да је у међувремену добио посао на највећим државним пројектима. Иако та фирма није имала богат портфолио, почетком 2024. ангажована је на Моравском коридору, на једном од најскупљих државних пројеката, за чију реализацију је ангажован чувени америчко-турски конзорцијум Бехтел – Енка. Тај пројекат ће, према најновијим званичним предикцијама, грађане Србије, уместо првобитно уговорених 745 милиона плус 20 одсто коштати око 2,1 милијарду евра. Из добро обавештених извора Радар сазнаје да је из државне касе до краја октобра за радове на Моравском коридору већ исплаћено 171,1 милијарду динара или скоро милијарду и по евра, а у најбољем случају, ако се испуне најновија обећања званичника, радови на том ауто-путу биће окончани тек крајем 2025. или почетком 2026.

О томе како су добили посао на Моравском коридору за портал Нова.рс недавно је кратко испричао Слободан Говедарица, Терзићев партнер у фирми Готер цонструцтион и директор ФК Графичар. Он је рекао да тај посао нису добили ни преко државе, нити преко конзорцијума Бехтел – Енка, већ су преко приватних контаката ангажовани као подизвођач подизвођача. Говедарица није хтео да открије која је то фирма подизвођач, преко које су добили посао, наводећи да није из Београда.

Иако велики, Моравски коридор, ипак, није и највећи државни пројекат на коме је посао добила Терзићева фирма. Ангажована је и у Сурчину, на изградњи објеката за Експо 2027, пројекту чија се вредност мери милијардама евра. Готер је за сада задужен за извођење земљаних радова на Хали 2, а њихове раднике посетио је пре неколико месеци председник Србије Александар Вучић. 

„Председник Србије у обиласку градилишта Експо у Сурчину, где се срео и са нашим радницима. Поносни смо што смо део једног овако великог пројекта“, забележено је на Инстаграм налогу те фирме на којем је објављена и слика са Вучићем.

Иначе, Костадин Терзић је био запослен у Фудбалском савезу Србије, где је, како се прича, добио отказ након сукоба са селектором Драганом Стојковићем Пиксијем. КРИК је писао да удео у фирми Готер цонструцтион није купио, већ га је крајем 2020. добио на поклон од Слободана Говедарице, иначе блиског пријатеља и сарадника Звездана Терзића. Говедарица је познат као страствени навијач Црвене звезде, близак екипи са Сењака Ултра боyс, а медији су писали да је 2006. био оптужен да је у теретани пребио мушкарца јер је коментарисао његову тетоважу. Поступак је на крају обустављен због застарелости.

Позајмица за Звезду и хипотека за „татин“ клуб

Иако Црвена звезда, како је рекао Звездан Терзић, остварује невероватне пословне успехе, осим што добија новац од државе, прошле године нашла се у ситуацији да позајмљује новац и од приватне фирме директоровог сина Костадина Терзића. Тако је Готер цонструцтион дао зајам клубу из Љутице Богдана од 304,6 милиона динара или око 2,6 милиона евра, иако је у 2023. та компанија имала профит мањи од 300.000 евра. Није га остварила ни годину дана раније, јер је била у плусу свега 5.500 евра, па се поставља питање одакле јој новац да га позајмљује Звезди. С друге стране, клуб из Љутице Богдана је током 2023. зарадио 434,1 милион динара или око 3,7 милиона евра, док је крај 2022. дочекао са нето губитком од око 10 милиона евра. 

И ма колико било необично то што једна мала фирма, која је у том тренутку имала свега 15 запослених, позајмљује милионе евра највећем клубу у Србији, још је необичније што је други син Звездана Терзића, Никша, ставио хипотеку на своју приватну некретнину као гаранцију за кредит који је Црвена звезда узела од АИК банке. Наиме, како је објавио портал Нова.рс, 9. марта 2023. стављена је „извршна вансудска хипотека на непокретност заложног дужника Никше Терзића“, а ради „обезбеђења и наплате у целости потраживања повериоца од ФК Црвена звезда“. Уговор је обухватио „кредитну линију“ (максималан износ који клијент може повући) од 530 милиона динара или око 4,6 милиона евра, а зајам је одобрен на период од 15 месеци, закључно са 29. мартом 2024.

Породични проблеми са законом

И није „љубав“ према Звезди једино што је заједничко мушким члановима породице Терзић. И Звездан и Костадин и Никша Терзић били су хапшени, а патер фамилиас је претходно провео у бекству пуне две и по године, да би се у новембру 2010. предао полицији. Тада као бивши председник Фудбалског савеза Србије и ОКФ Београда био је оптужен да је са тројицом сарадника присвојио четири милиона евра од трансфера фудбалера у стране клубове.

У оптужници Вишег тужилаштва, како су медији пренели, писало је да је током 1998. као директор ОФК Београда противправно за себе присвојио 1,1 милион тадашњих немачких марака, од трансфера фудбалера тог клуба Вање Грубача у немачки ФК Хамбургер. Теретио се и да је од трансфера фудбалера Срђана Станића у московски Спартак прибавио предузећу Интерграјтид инвестимент 1,3 милиона евра, те да је подстрекивао да од трансфера Бранислава Ивановића у Локомотиву из Москве прибави противправну имовинску корист предузећу Гардијан ворлдвајд од два милиона евра током 2005.

Његово хапшење практично је било најављивано преко медија. Када је полиција почетком 2008. кренула у борбу против такозване фудбалске мафије и када се спекулисало да ће и он бити приведен, Терзић је говорио да је на усавршавању у Америци. Причало да се током бекства заправо крио у Црној Гори, те да му је уточиште пружао Брано Мићуновић, контроверзни бизнисмен из Никшића и власник ФК Сутјеска. Наводно је био виђен и на једној фудбалској утакмици. 

Међутим, после предаје, а онда и суђења, Апелациони суд у Београду ослободио га је оптужби. Није изненађење, ако се има у виду да је, како је писао КРИК, суђење трајало 12 година, а да је за то време одржано свега 18 рочишта. Суђење је одлагано због недоласка оптужених, да би онда, због промена судија, више пута цео процес кретао из почетка. Бројна одлагања, наравно, ишла су наруку Терзићу, пошто су на тај начин застареле две од три тачке оптужнице.

Клинички центар Србије

У затвору су били и његови синови Костадин и Никша, након што су у октобру прошле године у Београду, у близини Аутокоманде, претукли фудбалског менаџера Уроша Јанковића. Како су медији писали, они су заједно са власником клуба Нана Луком Куртовићем, осим Јанковића, напали и играча Лација Адама Марушића, његову жену и мајку. Јанковић је кобног дана задобио тешке телесне повреде, због чега је оперисан у Клиничком центру Србије. До сукоба је дошло испред једног ресторана, а све је снимила камера. 

„Након што су џипом, долазећи из супротног смера, ударили у аутомобил у ком је био мој возач, напали су мене, Марушића, његову супругу и мајку. Мене су ударили пиштољем у слепоочницу, а синови Звездана Терзића и власник Нане, уз помоћ више нападача су ме бесомучно ударали пиштољима по глави и виталним деловима тела. Преломљене су ми јагодична кост и лева нога. Пребачен сам у Клинички центар где сам и оперисан“, рекао је тада Јанковић за подгоричке Вијести.

Терзићи су приведени два дана касније, а у притвору су провели скоро месец дана. Како је Нова.рс објавила, приликом претреса стана Никше Терзића нађено је шест пиштоља за које није имао потребну документацију, а упркос томе против њега није поднета пријава за нелегално оружје. 

Са оптуженичке клупе на чело ФК Црвена звезда

На цео случај стављена је тачка у августу ове године када су Никша и Костадин са Другим основним јавним тужилаштвом у Београду склопили споразуме о признању кривице. Костадин Терзић је условно осуђен на 10 месеци затвора са роком провере од три године и одређена му је мера забране приласка оштећеном. Његов брат Никша осуђен је на условну казну од годину дана и три месеца, са роком провере од три године и шест месеци. Такође, одређена му је мера забране приласка оштећеном, као и новчана казна од 200.000 динара. Занимљиво је да због овог скандала није добио отказ у БИА, већ је сам поднео захтев за прекид радног односа.

Костадин Терзић привођен је и у Будви. Подгоричке Вијести су у јулу 2016. писале да је ухапшен због насилничког понашања, након што је, враћајући се из ноћног провода, премлатио стражара градилишта у центру Будве. Претходно је са неколико другова лупао по металној огради, а кад га је чувар замолио да престане, друштво из Београда га је прво вређало, а онда га је Терзић неколико пута ударио.

Ипак, чини се да Терзићи сада функционишу у неком другом свету. Најстарији је практично „рехабилитован“ још 2014, када је дошао на чело ФК Црвена звезда, иако је у то време био на „оптуженичкој клупи“ због малверзација у фудбалу. И тада је било јасно да има подршку власти у Србији, да се због тога предао и да је мало вероватно да ће икада бити осуђен. Чињеница да је за 12 година одржано свега 18 рочишта, те да су биле учестале промене судија, показује и какав су однос судске власти имале према том предмету.

Сада осим Црвеном звездом, у којој је „апсолутни газда“, преко сина Никше и блиског сарадника из Звезде, Марка Петровића, руководи и са пет фирми, којима се у ближој будућност вероватно смеше и послови од државе. А зашто и не би, када се већ доказао и са Звездом постиже „невероватне пословне и спортске успехе“. Зато и његов приватни бизнис креће са Маракане. Једноставно, може му се.

ФОТОГРАФИЈЕ: YоуТубе Принтскрин

Текст: Радар.рс