Копредседница Зелено-левог фронта Биљана Ђорђевић истакла је да на локалним изборима у Зајечару, расписаним за 8. јун, очекује што јединственији наступ опозиције, те напоменула да је реч о редовним локалним изборима за које се опозиција припремала и пре него што је дошло до пада надстрешнице и блокада факултета и општенародног бунта.

Упитана за излазак на локалне изборе (у Косјерићу и Зајечару), имајући у виду тренутне околности и недостатак стварних услова за одржавање фер и поштених избора, Ђорђевићева оцењује да одлука о учешћу или неучешћу “треба да буде аутохтона одлука грађана у локалним срединама”, никако плод одлука централа странака из Београда, истичући да такав приступ не само да је исправан, већ, додаје, “искуство показује да неће моћи да се спречи јер људи на крају изађу из партија да би на локалним изборима учествовали”.

“Учешће није признање да је све у реду – избори су и даље неслободни и непоштени, али је одлука коју људи доносе спрам онога што осећају да је борба за коју су спремни да се дају и да за њих има смисла”, казала је копредседница ЗЛФ-а у разговору за београдски портал “Симптом”.

Нагласила је да питање јединственог или некаквог другог облика учешћа опозиционих политичких партија на локалу такође мора да увиђа специфичности појединих средина, те навела да је “најјача формација за излазак опозиције негде (можда) заједничка листа, а негде јасан договор и координација две или више листа”.

ВЛАДА ЂУРА МАЦУТА БИЋЕ ВЛАДА ОСВЕТЕ, А ПРЕМИЈЕР “КРАТКОТРАЈНА ВУЧИЋЕВА ИГРАЧКА”

На питање како гледа на избор новог мандатара Ђура Мацута и формирање кабинета који суштински не одудара (што имена министара и потврђују) од већ виђене и зацртане трасе коалиције СНС–СПС, и где се није изашло у сусрет, по многима, оправданим захтевима опозиције за формирањем привремене (прелазне) владе као видом изласка из политичке кризе, саговорница каже да ће будућа влада бити “осветничка”, са интенцијом “наставка сукоба и покушаја сламања протеста и блокада, а увијена у целофан наводно нестраначке личности професора Мацута који ће бити искоришћен као ‘краткотрајна Вучићева играчка’”.

“На овај избор Владе гледам као на куповину времена и покушај консолидације режима до неког тренутка када ће сами оборити сопствену владу у тренутку који њима одговара, а не онда када су затечени политичком кризом, јер тако су до сада радили и тако једино знају да раде”, каже Ђорђевићева, наводећи да је задатак и опозиције али и читаве побуњене јавности “да им осујетимо те планове и да они више не буду у позицији да диктирају темпо”.

Према њеним речима, срамотно је да у експозеу мандатара нема ни речи о томе зашто се та влада формира – да је претходна пала након што су партијски батинаши поломили вилицу једној студенткињи, нити, како каже, има кредибилног решења за побуну универзитета, посебно са постављањем “недостојног кандидата за министра просвете (Дејан Вук Станковић)”.

“Такође, негира се проблем криминала и корупције, не спомиње се Реформска агенда Србије нити приоритети у њој – ревизија бирачког списка и нови сазив Савета РЕМ-а, због чега ЕУ није исплатила новац Србији у оквиру Плана раста”, истакла је Ђорђевићева.

ЗА ЗАЈЕДНИЧКИ ФРОНТ КОЈИ СТАЈЕ ИЗА КОНЦЕПТА ПРЕЛАЗНЕ ВЛАДЕ; ПОСТОЈЕ ОДРЕЂЕНЕ КОНТРАДИКТОРНОСТИ У СТУДЕНТСКОМ ПРЕДЛОГУ

На питање како распетљати читаву ситуацију са студентским (ако до тога на крају дође) и опозиционим предлозима за прелазну владу, и може ли доћи до зближавања ставова, она је одговорила да се “зближавање већ десило тиме што се прича о прелазној експертској влади као решењу ситуације”.

Објашњава да такав концепт владе има мање-више сличан мандат у два предлога и да ту нема ничега спорног.

“Оно у чему постоји неразумевање је проблем неких контрадикторности студентског предлога. Најпре, ту је идеја да се експерти смеју налазити не само изван партија, већ и изван удружења грађана и свих форми политичког деловања у ширем смислу а да истовремено буду експерти за политичка питања. Јер стварање услова за слободне и поштене изборе је политичко питање и специфичну експертизу за то су највише развиле партије и посебно невладине организације које прате изборе”, наглашава наша саговорница, додајући да је “затим ту идеја да студенти сами предлажу те експерте а да постојећа Народна скупштина по аутоматизму гласа за те предлоге, иако се не указује на спремност да се начини икакав напор да се разговара са посланицима који не само што треба да изгласају експертску владу већ и законе које ће она припремати у свом ограниченом мандату”.

“Дакле, нејасно је како би се то догодило и зашто би се гласало на звонце, још и више, зашто бисмо желели да подстичемо наставак гласања на звонце којем је склона партија на власти”, закључује Биљана Ђорђевић, уз запажање да је неопходно отворити шири дијалог у друштву око предлога прелазне владе, јер, како каже, “без заједничког фронта који стаје иза тог предлога нико сам неће моћи да победи у овој борби”.

Биљана Ђорђевић, народна посланица, уз Радомира Лазовића је копредседник Зелено-левог фронта, политичке партије формиране 2023, изнедрене из иницијативе “Не да(ви)мо Београд”.

Симптом.рс