Александар Вучић нашао се у средишту међународног скандала након што су се појавиле информације да је током недавне посете Сједињеним Америчким Државама покушао да под лажним именом присуствује донаторској вечери Републиканског националног комитета. Наводни инцидент изазвао је бурне реакције у Србији и иностранству, уз могуће озбиљне правне и дипломатске последице.

Вучић је у САД допутовао како би, према званичним најавама, присуствовао догађајима повезаним са Републиканском странком, укључујући и наводно заказани сусрет са бившим председником Доналдом Трампом. Ипак, сусрет се никада није догодио, а председник Србије се већ након два дана хитно вратио у Београд, уз званично објашњење да је имао здравствене проблеме.

Убрзо потом, друштвене мреже и део опозиционих медија у Србији преплавиле су тврдње да Вучић није само прерано напустио догађаје у САД, већ да је био „љубазно замољен да напусти земљу“ након што је покушао да под лажним именом „Алекс Вучи“ уђе на донаторску вечеру републиканског кандидата за гувернера Флориде, Бајрона Доналдса.

Те наводе је први изнео Александар Јовичић из организације „Срби за Трампа 2024“, а потом их је пренео и Покрет обнове Краљевине Србије (ПОКС), чији председник Војислав Михаиловић тврди да је Вучић прекршио америчке законе и осрамотио Србију на међународној сцени.

„Учествујући под лажним идентитетом на политичком догађају у САД, председник Србије се довео у позицију да прекрши више савезних закона. Америка на такве ствари не гледа олако“, изјавио је Михаиловић.

Правни експерт Иван Нинић изјавио је да је читава операција можда повезана са већ познатом криминалном мрежом која функционише унутар српске дијаспоре у САД. „Феномен ‘Вучићевих камионџија’ већ дуже време истражује ФБИ. Ако они имају директну везу са овом операцијом у вези са Трамповом кампањом, журка тек почиње“, навео је Нинић у објави на мрежи X (бивши Твитер).

Шта каже амерички закон

Поред политичких последица, могуће су и озбиљне правне. Наиме, амерички закон изричито забрањује било какву финансијску или организациону умешаност страних држављана – а нарочито званичника страних влада – у изборе на свим нивоима, било да је реч о савезним, државним или локалним кампањама.

Према Федералном закону САД, страним држављанима забрањено је:

давање било каквих донација, доприноса или трошкова у вези са изборним кампањама;

посредно или непосредно учествовање у политичком одлучивању;

пружање значајне помоћи у прикупљању средстава или политичком оглашавању;

учествовање у било ком донаторском догађају у циљу политичког утицаја.

Кршење ових одредби може довести до кривичног гоњења – укључујући затворске казне до 5 година и новчане казне до 250.000 долара. Коришћење лажног идентитета додатно погоршава ситуацију. Према члану 52 У.С.Ц. 30122, давање доприноса под лажним именом представља кривично дело.

Ако је особа која користи лажни идентитет уједно и страни званичник, последице могу бити још озбиљније. Таква особа може бити проглашена за „персону нон грата“, аутоматски изгубити право на улазак у САД, а њена земља може бити изложена дипломатским притисцима, па чак и санкцијама.

Организатори донаторске вечере на Флориди наводно су идентификовали покушај лажног представљања и одбили да допусте улаз особи са идентификацијом која се није слагала са раније достављеним подацима. Непотврђени извори тврде да је тада уследила реакција Трампове шефице кампање Сузи Вајлс, која је Вучићу онемогућила приступ догађају.

Званичних потврда са америчке стране за сада нема, али су дипломатски извори за више међународних медија потврдили да је „српска делегација раније него што је планирано напустила САД“.

Амерички закон о изборима јасно дефинише и шта се подразумева под „свесним“ кршењем правила. Ако нека особа има или би разумно могла да има сазнања да долази до кршења закона, а не поступи по том сазнању, сматра се да је прекршај учињен свесно. Коришћење страног пасоша, стране адресе или рачуна у страној банци представљају такве знаке упозорења.

Ако би се потврдило да је председник Србије покушао да финансијски или организационо утиче на америчке изборе под лажним именом, то не би био само дипломатски гаф, већ потенцијално и тежак међународни инцидент са далекосежним последицама по односе Србије и САД.

У овом тренутку, званичне институције Србије не коментаришу случај, док опозиционе партије и велики део јавности захтевају објашњење читавог случаја.

Текст: Нова.рс