Студенти широм Србије дигли су се на ноге блокирајући факултете због трагедије на Железничкој станици у Новом Саду и напада на студенте Факултета драмских уметности. Након вишенедељних протеста, али и покушаја власти да их ослаби и угаси чини се да је ово ипак превелик залогај, чак и за режим. Опробане рушилачке методе “не раде” код академаца, који су одлучнији него икада пре. За сада председник Србије Александар Вучић студентима не може ништа.
На готово 40 државних факултета организоване су блокаде, а студенти траже објављивање комплетне документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, кажњавање одговорних за трагедију, као и разоткривање оних који су учествовали у нападима на њихове колеге.
Списак факултета на којима студенти протестују сваким даном све је дужи. Блокаде су почеле крајем новембра, након напада на студенте ФДУ током одавања поште на 15 минута за 15 страдалих током пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду. Студенте у блокади подржало је на стотине професора, али и многи декани који су јавно иступили.
Међу бројним гласовима подршке, једва да су видљиви константни покушаји режима на челу са председником Србије Александром Вучићем да унизе и дискредитују устанак студената широм земље.
Власт у проблему
Најфлагрантнији пример тих покушаја је изјава председника Србије у којој позива студенте да се не туку због, како је рекао, пара за његово рушење.
„Позивам ове девојке и момке који се туку око пара за моје рушење – то што им дају мало споља, а мало изнутра, немојте децо да се тучете око тога“, рекао је Вучић.
Током свих дана студентских блокада, чини се да власт покушава да користи опробане рецепте за слабљење протеста, али им то не полази за руком.
На мети пропагандних спотова које емитује Информер, тако се нашао студент Павле Цицварић, али упркос томе он поручује – не скидамо фокус са студентских захтева.
Још један од начина на који је власт рушила протесте у претходном периоду јесте ангажовање јаких полицијских снага које по правилу не хапсе оне који су изазивали хаос, већ активисте и случајне пролазнике.
И у овом случају, нико не сме да пошаље полицију на факултет, јер се студентске блокаде већи део дана одржавају легитимно управо у просторијама факултета.
Полако постаје јасно и да професионални провокатори „не раде посао“, како је то био случај раније. Управо је напад на студенте Факултета драмских уметности дигао на ноге хиљаде студената широм Србије. Тешко да би неко из власти дозволио да се тако нешто понови.