Студентски покрет у Србији показао је сву силину у тежњи за слободом и борби за боље, праведније друштво, као и слободан и демократски поредак, оцењује црногорски историчар и правник Новак Аџић.
Аџић, такође председник опозиционе Црногорске европске партије (ЦЕП), за портал “Симптом” из Београда каже да је актуелна српска “студентска река” незаустављива и да је режим Александра Вучића њом најозбиљније уздрман, наводећи и како сматра да је известан степен политичке артикулације неопходан за даље кораке.
Како је навео, евентуална промена у Београду – “а постоји могућност да режим буде потпуно демонтиран” – донела би бољитак грађанима Србије, али и унормалила односе у регији, са најближим суседима.
“Ови масовни студентски протести зраче слободом, да Србија коначно у правом смислу ријечи постане демократска држава која треба да има легитимну демократску власт, а не аутократску, концентрисану у моћи једног човјека. Позитивне промјене су наступиле у Србији и озбиљно је уздрман режим Александра Вучића”, истакао је Аџић за “Симптом”.
Уз ограду да му не пада на памет да се меша у унутрашњополитичке прилике у Србији, већ да свој став износи искључиво као грађанин и коментатор неких актуелних збивања, он каже како није незамисливо “да режим у Србији буде и потпуно демонтиран” што би, сматра, и “политички и демократски било јако добро, најприје за Србију и њене грађане, а потом и њене сусједе, превасходно мислим овдје на Црну Гору и Босну и Херцеговину”.
Уназад неколико година помињу се неприродна и атипична мешања власти у Србији у прилике у Црној Гори, чак и у њен изборни процес, чиме се, сматрају многи, наносила штета односима двеју држава. Један од градова за који се сматрало да је био под ударом тзв. делимичног изборног инжењеринга јесте и Никшић (2021), други највећи црногорски град.

Управо у Никшићу одржавају се локални избори 13. априла, а Аџић наглашава да ЦЕП, као суверенистичка и државотворна политичка партија подржава сродне идеолошке платформе, те се нада добром резултату свих суверениста.
“ЦЕП је у неформалној коалицији са Европским савезом (Социјалдемократе, Социјалдемократска партија, Либерална партија) и наши представници са мандатом партије налазе се на листи ЕС. Сматрам да је ситуација у Никшићу неизвјесна, а видјећемо коначни епилог у погледу изборних резултата. Лично сам оптимиста. Видјели смо да су се десиле квалитативне промјене у Будви, очекујем репрезентативан и добар изборни резултат и у Никшићу. Поред ЕС, такође очекујем и добар резултат Демократске партије социјалиста”, рекао је Аџић, напомињући да би било добро да “суверенистичке, државотворне, проевропске и еманципаторске политичке снаге” значајно напредују и остваре превагу, и у неким принципијелним идеолошким постизборним аранжманима остваре већину у односу на постојећу номенклатуру власти у Никшићу (сличну власти на државном нивоу).
“Важно је учинити све да се смијени постојећа лоша управа у Никшићу”, закључио је Аџић.
Црногорска европска партија оформљена је 2023. године. Солиднији резултат, општи је утисак, остварила је прошле године на локалним изборима у Будви у мају (2,14%), иако није успела да избори парламентарни статус.
Аџић је 35 година присутан у црногорској политици, а пре ЦЕП-а био је члан и функционер Либералног савеза Црне Горе (ЛСЦГ).
Симптом