Свака нова година изазива код људи потребу да другима и себи пожеле нешто лепо и изразе своју наду у лични, породични и општи напредак.

Ни сам не одолевам да на почетку 2025. године пожелим да, као народ, постанемо свесни тежине изазова који нас чекају и да смогнемо снаге и памети да свој општи историјски положај побољшамо или да бар покушамо да учинимо колико  можемо с тим  у вези.

Иако углавном поједностављен, тематски скоковит, скраћено приказан и подложан допунама, посебно из економске области, ово је списак мојих жеља и замисли како можда може да нам буде боље као заједници, у вихору догађаја који нам долазе у сусрет.

Жеља и предлога свакако може и мора да буде још, али верујем да би и остваривање ових, у целини или у већем делу, учинило Србију осетно бољим местом за живот.

Једном када будемо имали сасвим поштене изборе, а надам се да је то ускоро могуће, подржао бих сваку странку, групу грађана или појединца који би понудили платформу засновану на оваквим или бар веома сродним принципима и ставовима, будући да их сматрам кључним. Волео и бих и да што већи број људи почне слично да размишља али томе могу само да се надам. Блиска будућност ће показати да ли је сасвим сазрело време за овакве идеје.

Како год било, свима који ово буду читали, у новој години желим добро здравље, много среће, чврст карактер, здрав разум, оптимизам, љубав и већу међусобну солидарност.

Ево списка 25 жеља и предлога за поступање у 2025. години:

  1. Спровести судски поступак који би довео до праведне казне за све одговорне за трагедију у Новом Саду, без обзира на њихов статус и положај у друштву.
  2. Прекинути одмах све преговоре у вези са КиМ којима се Србији нуди или намеће било које решење изван оквира високе аутономије за нашу јужну покрајину
  3. Ако уследе нови притисци на Србију, прогласити окупацију КиМ од стране НАТО и заузети став сличан оном који има Грчка у вези са Кипром.
  4. Прекинути или до даљег замрзнути преговоре о придруживању ЕУ и понудити економску и политичку сарадњу свим њеним чланицама на основу једнакости и равноправности.
  5. Појачати сарадњу са земљама БРИКС.
  6. Трајно се обрачунати са остацима отровних идеја југословенства и титоизма у свим областима, а посебно у образовању, култури и медијима.
  7. Усвојити нове националне стратегије у областима просвете и културе, Драстично смањити број приватних факултета и виших школа. Онемогућити монопол страним издавачима уџбеника.
  8. Вратити обавезно служење војног рока и повећати број професионалних војника.
  9. Потпуно деполитизовати правосуђе и полицију и спроводити најоштрије мере против корупције у тим  областима, уз усвајање нових, строгих прописа.
  10. Што је могуће брже, излазити из колонијалних канџи ММФ и прекинути са погубним презадуживањем државе.
  11. За НВО и медије увести обавезу јавног истицања података о томе да ли се и у којој мери финансирају из иностранства. Привести намени РТС и унапредити квалитет свих програма, а пре свега информативног. На Другом програму РТС што чешће емитовати емисије које се баве раскринкавањем титоистичке верзије историје српског народа и афирмисати истину о његовом страдању у 20. веку и о свим геноцидима чија је био жртва.
  12. Вишеструко појачати све видове сарадње и интеграционих повезивања са Републиком Српском и Србима у Црној Гори, Хрватској и Македонији.
  13. Трајно и званично одустати од било каквог директног или индиректног чланства у НАТО.
  14. Забранити сваку врсту пропагандистичког наметања геј и џендер идеологије у школама.
  15. Улагати већа средства у развој производње хране и воде за пиће и раскинути све штетне међународне споразуме које смо склопили у области пољопривреде.
  16. Повећати порезе екстрабогаташима и та средства користити за бољу социјалну и здравствену заштиту сиромашних.
  17. Прекинути државно финансирање професионалних  фудбалских и кошаркашких клубова и приватизовати их. Стратегију спорта оријентисати ка побољшању спортске инфраструктуре намењене грађанима и развоју тзв. малих спортова.
  18. Низом активности и новим прописима и мерама враћати углед и статус професијама просветних и здравствених радника, судија, војника и полицајаца.
  19. Смањивати утицај и присутност у јавном простору, баналне индустрије забаве и стимулисати квалитетне уметничке садржаје у области савременог стваралаштва.
  20. Драстично пооштрити казне за трговину наркотицима и забранити рекламирање кладионица и коцкања.
  21. Афирмисати и стимулисати етички, медијски и материјално, породичне вредности и рађање деце.
  22. Тражити, макар и деклеративно, извињење и одштету од Хрватске, Немачке и Ватикана за незапамћени геноцид над Србима у Другом светском рату и законом забранити у Србији и Српској негирање тог геноцида и умањивање броја жртава.
  23. Променом устава, укинути титоистички административно политички ентитет звани “АП Војводина” и Србију организовати по другачијем, регионалном и децентрализованом принципу, уз очување културноисторијске традиције “Војводства Српског” и свих права националних мањина.
  24. Издвајати за културу минимум два процента од укупног државног буџета.
  25. Укинути извршитеље и на хуманији, праведнији и ефикаснији начин организовати службу наплате доспелих потраживања, уз чување достојанства грађана и заштиту њихових основних животних потреба.

Владан Вукосављевић