Напади на новинаре, закаснело и неефикасно процесуирање ратних злочина, мањкав систем азила, нетолеранција и насиље над ЛГБТ особама остали су велики проблеми у Србији у 2024. години, наводи се у најновијем извештају организације Хјуман рајтс воч.

Одговор државе на протесте и критике планираног ископавања литијума током јула и августа указало је на слабости у владавини закона, хапшењу активиста и кампањама клевета независних медија које су водили државни медији.

У делу извештаја који се тиче слободе медија, ХРW наводи да су независни новинари били изложени нападима, претњама, укључујући претње смрћу и блаћењу од провладиних медија и високих јавних званичника.

ФОТО: Друштвене мреже

Од јануара до септембра Независно удружење новинара Србије је забележило 108 инцидената против новинара и медија, од чега осам физичких напада, два напада на имовину, а 55 претњи, застрашивања и узнемиравања.

У марту су челници Независног друштва новинара Војводине Динко Грухоњић и Ана Лалић Хегедиш били изложени претњама и застрашивањима.

У фебруару је београдска редакција Н1 известила о неколико претњи смрћу упућених уредништву, додаје се у извештају и наводи да је та медијска кућа добила безброј претњи у протеклих 10 година, а само неколико је процесуирано.

Током године дошло је до пораста такозваних СЛАПП случајева против новинара.

Када је реч о процесуирању ратних злочина, у 2024. години до октобра Тужилаштво за ратне злочине покренуло је седам нових истрага за ратне злочине против осам осумњичених, а три против непознатих починалаца.

Систем азила је и даље мањкав, а тражиоци азила суочавају се са потешкоћама у приступу поступцима, ниским стопама признавања и дугим одлагањима.

ФОТО: Фонет

Од јануара до октобра Србија је статус избеглице или супсидијарну заштиту одобрила само за две особе.

Држава је одобрила привремену заштиту за 880 особа, а све су из Украјине.

У извештају се додаје да се ЛГБТ особе и даље суочавају са нетолеранцијом, претњама и насиљем.

Организација Да се зна забележила је 82 инцидента мотивисана мржњом против ЛГБТ особа, укључујући 28 физичких напада.

Поворка поноса Београд одржана је без инцидената у септембру, наводи се у извештају.