Skoro deset godina od početka istrage o zloupotrebama u vezi sa statusima ratnih veterana na Kosovu, ovaj slučaj i dalje nema konačan epilog – i pored nove presude koju je nedavno doneo Osnovni sud u Prištini. Temu je istraživao Radio Slobodna Evropa.

Sud je 14. jula, u ponovljenom postupku, proglasio krivim bivšeg premijera Agima Čekua i još devet osoba, te ih osudio na po godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja.

Radi se o bivšim članovima vladine komisije za priznavanje i verifikaciju statusa pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova (OVK)“, koji su, prema presudi, omogućili da više hiljada osoba ostvari pravo na penziju, iako za to nisu ispunjavali uslove.

Šteta za budžet gotovo 90 miliona evra

Kosovsko tužilaštvo tvrdi, kako navodi RSE, da se u ovom slučaju radi o oko 19.500 lažnih veterana, a šteta po budžet – kroz nelegalne isplate veteranskih penzija – procenjuje se na oko 90 miliona evra.

Iako se veteranska penzija od 204 evra mesečno od 2015. isplaćuje za nešto više od 37.000 registrovanih korisnika, bivši predsednik Hašim Tači je još 2018. tvrdio da tokom rata u redovima OVK nije bilo više od 12.000 do 15.000 boraca. Premijer Aljbin Kurti je prošle godine rekao da veruje kako je broj veterana „utrostručen“, te da ih ima preko 60.000 ako se uračunaju sve kategorije učesnika.

Pravni vakum i mogućnost daljih zloupotreba

Iako je sud doneo osuđujuću presudu, spiskovi korisnika nisu provereni, već je ta obaveza prebačena na Vladu Kosova – tek kada presuda postane pravosnažna.

„Upravo tu je problem“, objašnjava istraživač Kosovskog instituta za pravdu Flamur Kabaši za RSE. „Ako je neko bio u logistici, a tretiran je kao borac, došlo je do prekoračenja ovlašćenja i neispunjavanja službene dužnosti.“

Prema zakonu, samo veterani OVK, koji su se borili, imaju pravo na penziju i dodatne beneficije, dok druge kategorije – poput učesnika rata, zatočenika ili pripadnika – imaju pravo isključivo na pogodnosti predviđene zakonom.

Dalji postupak i moguće odlaganje

Osnovni sud ima rok od 60 dana da izradi pisanu presudu, nakon čega tužilaštvo i odbrana imaju po 30 dana za žalbu. Više optuženih već je najavilo da će se žaliti, čime bi se izvršenje presude dodatno odložilo, a korisnici koji se sumnjiče da ne ispunjavaju uslove nastavili bi da primaju penzije.

Sudskom odlukom, Vlada Kosova će biti obavezana da formira novu komisiju koja bi trebalo da proveri svih 19.500 sumnjivih slučajeva. Ipak, pravni eksperti sa kojima je razgovarala Radio Slobodna Evropa smatraju da je ovaj slučaj „osuđen na neuspeh“ – jer bi za detaljnu proveru svakog dosijea bio potreban čitav administrativni aparat.