Zatvaranje Poreske uprave u Severnoj Mitrovici su radnici ove institucije teško doživeli, iako će Srbija nastaviti da im isplaćuje plate. Ipak, uznemireni su, jer je neizvesno da li će i gde od sada ići na radno mesto. Oni kojima su potrebne usluge Poreske uprave će od sada to morati da rešavaju u nekom drugom gradu.

 Kosovske vlasti su i u 2025. godini nastavile sa zatvaranjem institucija koje rade u sistemu Srbije, a koje zvanična Priština smatra ilegalnim.

U Severnoj Mitrovici je zatvorena Poreska uprava, ali i kompanija Dunav osiguranje, preko koje su građani severa Kosova, između ostalog uplaćivali putna osiguranja ili osiguranja za đačke ekskurzije.

Zatvaranje Poreske uprave su radnici ove institucije teško doživeli, iako će Srbija nastaviti da im isplaćuje plate (kao što je i bio slučaj sa ostalim ugašenim institucijama) ali su uznemireni, jer je neizvesno da li će i gde od sada ići na radno mesto.

FOTO: YouTube

Osim toga, građani kojima su potrebne usluge Poreske uprave će to od sada morati da rešavaju u nekom drugom gradu.

Prošle godine su zatvoreni privremeni organi u mnogim opštinama, ekspoziture Pošte Srbije, i trezora Narodne banke u Leposaviću. Od tada za usluge koje su pružale dve zatvorene ekspoziture,  građani moraju da idu do Raške ili  do drugih obližnjih opština, zbog čega se svakog dana mogu videti kolone na prelazu Jarinje prema Raški.

Otežano funkcionisanje zdravstvenih i obrazovnih institucija

Među retkim institucijama koje nisu zatvorene, a funkcionišu po zakonima Srbije su vrtići, škole, fakulteti, domovi zdravlja i bolnice.

Iako nisu ugašene, funkcionisanje tih institucija je otežano, jer su zavisile od prethodno ugašenih, pa su komplikovanije, između ostalog, nabavke za bolnice i škole.

Građani se suočavaju sa problemima i kada treba da izvade neke od dokumenata, pošto kosovske vlasti nisu ponudile alternativu za ugašene institucije. Zbog toga se, posebno kada su takve usluge u pitanju, život sve više seli u centralnu Srbiju.

FOTO: Fonet

Dinar u upotrebi u ugostiteljskim objektima i u prodavnicama

Početkom ove godine stupila je na snagu zabrana dinara na Kosovu. Ipak, u mestima sa većinski srpskim stanovništvom, dinar je i dalje u upotrebi u ugostiteljskim objektima i u prodavnicama. Trgovci ili ugostitelji uglavnom izdaju račune u evrima, ali prihvataju plaćanje i u dinarima i u evrima.

Ako žele da izvade novac sa bankomata, građani moraju da idu u centralnu Srbiju, ukoliko ne žele da imaju dodatne troškove, jer uzimanje novca u kosovskim bankama podrazumeva provizije.

Tekst: N1