Aleksandar Kavčić: Srbijom više nikad ne sme da se vlada na ovaj način

Sistem u kome sistema nema, doveden do apsurda, koji zapravo protivureči samom sebi, sprega države i kriminala, korupcija, pokvarenost, to je stanje današnje Srbije pod naprednjačkim režimom, ocenjuje profesor Aleksandar Kavčić, osnivač Fondacije Alek Kavčić, koji navodi da je ovde “iz korena sve potrebno menjati”.

Kavčić je kazao da je aktuelna vlast dovela zemlju i društvo u neizdrživ položaj, ocenjujući da je sama u bezizlaznoj situaciji, jer “narod sve dobro vidi”.

“Ne možeš sakriti “ubuđalost” sistema. Sistema u kome policija ručava sa kriminalcima; gde vlast plaća čarter-let i puni ga istetoviranim i nabildovanim kriminalcima i potom šalje u Crnu Goru. Prosvetu i zdravstvo do temelja zgažene… To sve odranja podršku ovoj vlasti, narod ne možeš prevariti”, ističe Kavčić.

On je naglasio da je prevashodni cilj učiniti “da nam se nikad više ne desi da jedan čovek ovako vlada zemljom, da se ponaša neprikosnoveno, i sve, ama baš sve podređuje sebi”.

Takođe, ukazuje na anomalije stvorenog poslušničkog modela, ali i negativne selekcije, nepotizma i partitokratije.

“To da se iz jednog partijskog centra postavljaju direktori škola, mislim da to ne postoji nigde. Onaj kog partija odredi da će biti na nekom mestu, šta radi? Jedini posao u njegovom direktorovanju je da nastavnike strpa u autobus, da im sendvič i pošalje na miting!? Je l’ to obrazovni model kojem težimo? To je uterivanje ovaca u tor, i zato nema rezultata. Moramo prestati više s tim”, poručuje Kavčić.

Komentarišući politička pitanja, on je rekao da se Srbija, ne daj bože, “kreće ka izbornom sukobu”, iz koga, dodaje, “ne znam kako ćemo izaći”.

“Može se desiti da posle izbora budu pata karte. Iako nominalno, matematički gledano, opozicija sa studentima ili studenti sa opozicijom vode, može doći do nepotrebnog rasipanja glasova. U tom slučaju moguća je opcija pata karata što nas uvodi u novu nestabilnost”, naveo je profesor.

“Ključ je u inkluziji i dobroj organizaciji u predizbornom i postizbornom periodu. Naravoučenije je da oni koji vode studentski pokret gledaju da ga rašire. Studentski ili neki poststudentski pokret treba da teži ujedinjavanju zarad ideje a ne zarad deobe nekog budućeg feudalnog kolača.”

Kritikovao je postojeću opoziciju u Srbiji što nije našla za shodno da se tolike godine ujedini, kako kaže, ne u koalicije koje se za nekoliko dana raspadnu već u krupnije stranke.

“Nikako da opozicija shvati da tako kako radi godinama ne može više dalje. Čelnici opozicije nisu umeli da se ukrupne u velike partije, a ukoliko to ne uradi opozicija, neko će se već setiti, jednostavno to je neminovnost. Narod neće deobe i voli ujedinjenost”, zaključio je Kavčić, uz zapažanje da je jedna od nužnih promena po smeni ovog režima “promena političkog sistema”.

Simptom