Zvezdana Terzića, direktora FK Crvena zvezda i njegove poslovne partnere mesečni zakup poslovnog prostora za pet njihovih firmi na stadionu Marakana košta svega 320 evra. To proizlazi iz podataka koje je Radaru es-em-es porukom prosledio Marko Petrović, operativni direktor Zvezde i Terzićev ortak u poslovima sa strujom. To potvrđuje i kopija ugovora Zvezde sa firmom Ozon recycling, jedinom od pet Terzićevih novoosnovanih preduzeća u kojoj Petrović nije suvlasnik. Taj ugovor potpisali su predsednik Upravnog odbora FK Crvena zvezda Svetozar Mijailović i Terzićev sin Nikša, direktor u svim firmama koje je osnovao njegov otac.
Sagovornici Radara, pak, tvrde da su čelni ljudi Zvezde po zakonu morali da prijave poslove i radnje u kojima imaju lični interes, a jedan od njih ističe da u ovom slučaju postoji najotvorenija sumnja na korupciju i trgovinu uticajem.
Osim što vodi FK Crvena zvezda, Terzić se u poslednjih nekoliko meseci aktivirao i u privatnom biznisu. Radar je u prošlom broju objavio da je zajedno sa sinom Nikšom, Markom Petrovićem, operativnim direktorom Zvezde i Momčilom Petrovićem, 12. i 13. septembra osnovao četiri firme. Rumasol Jedan, Rumasol Dva, Rumasol Tri i Rumasol Četiri za proizvodnju električne energije. Uz to, u julu je preuzeo i kompaniju za reciklažu Ozon Recycling. U svih pet direktor je njegov sin, Nikša Terzić, bivši radnik BIA i sve su registrovane na istoj adresi, u Ljutice Bogdana 1a, gde se nalazi stadion „Rajko Mitić“, u vlasništvu FK Crvena zvezda.
Marko Petrović: „Nema tu sukoba interesa, sve je transparentno“
Mada je prošlo dve nedelje otkako smo ga pozvali, Terzić senior nije želeo da nam kaže na koji način je regulisao svoj privatni biznis sa Zvezdom, u kojoj je praktično samo zaposlen. S druge strane, Marko Petrović, jedan od suvlasnika četiri firme koje je osnovao sa Terzićima, a u kojima ima i najveći udeo od 40 odsto, istupio je kao operativni direktor FK Crvena zvezda i reagovao na tekst od prošle nedelje.
„Nema tu sukoba interesa“, rekao je u kratkom telefonskom razgovoru, a potom u es-em-es poruci napisao da Fudbalski klub i Sportsko društvo Crvena zvezda deo prihoda ostvaruju od zakupa svog poslovnog prostora „pod tržišnim uslovima na potpuno transparentan način“. On dalje navodi da se na adresi Ljutice Bogdana 1a u zakupu nalazi ukupno 29 različitih kompanija, koje iznajmljuju poslovni prostor od Fudbalskog kluba i Sportskog društva.
„Svi podaci o zakupu ovih kompanija su javni i za sve kompanije su isti uslovi zakupa. Obaveštavamo, takođe, javnost da imamo još jedan manji deo slobodnog poslovnog prostora te ovim putem pozivamo sve zainteresovane kompanije ili fizička lica da se jave“, napisao je Petrović, navodeći da nam za sva dodatna pitanja ili pojašnjenja stoji na raspolaganju.
Na pitanje koliko plaćaju zakup poslovnog prostora, Petrović je porukom odgovorio da je cena 13 evra po kvadratnom metru, plus PDV, uvećano za komunalne troškove i troškove parkinga. „Površina poslovnog prostora na koji se vi pozivate u vašem tekstu iznosi 20,5 kvadrata“, precizirao je Petrović.
Na osnovu podataka koje je redakciji Radara dostavio, može se zaključiti da zakup na Zvezdinom stadionu plaćaju 266,5 evra, bez PDV-a, a sa porezom cena iznosi oko 318 evra ili manje od 64 evra po firmi. Tu računicu potvrđuje i ugovor koji je sa Nikšom Terzićem, direktorom firme Ozon Recykling, potpisao predsednik UO kluba Svetozar Mijailović, a Radaru ga je dostavila Maja Kužet, rukovodilac za pravne i administrativne poslove FK Crvena zvezda. U njemu se ni rečju ne pominju četiri zajedničke firme Terzića i Petrovića, registrovane na istoj adresi.
Situacija u kojoj Terzić i Petrović ugovaraju poslove praktično sami sa sobom, i kao predstavnici Zvezde, ali i privatnih firmi koje su zakupci, ukazuje u najmanju ruku na mogući sukob interesa.
Tekst: Radar.rs