Južnokorejski tužioci otvorili su istragu protiv predsednika te zemlje, Jun Suk Jeola, kao i protiv ministara unutrašnjih poslova i odbrane, zbog pokušaja uvođenja vanrednog stanja u zemlji, javila je danas agencija Jonhap.

Istraga protiv Jun Suk Jeola je pokrenuta na osnovu prijave za izdaju i druge slične optužbe koju je podnela manja opoziciona partija Obnova, dok je drugu podnela grupa od 59 aktivista, a one se odnose i na bivšeg ministra odbrane Kima Jong Hjuna, načelnika Generalštaba južnokorejske vojske generala Parka An Sua – koji je u međuvremenu podneo ostavku – i ministra unutrašnjih poslova Lija Sang Mina, zbog njihove uloge u proglašenje i, kasnije, ukidanju ratnog stanja u toj zemlji.

Kancelarija za istraživanje korupcije takođe je primila prijave u kojima se predsednik Južne Koreje i drugi visoki zvaničnici optužuju za izdaju, i trenutno se razmatra da li će sprovesti svoju istragu o tome ili će prijave proslediti policiji.

Načelnik generalštaba podneo ostavku

General Park An Su, izjavio je danas da je podneo ostavku bivšem ministru odbrane Kimu zbog iznenadnog nametanja odluke o proglašenju ratnog stanja, preneo je danas Jonhap.

Park je bio imenovan da vodi komandu tokom ratnog stanja proglašenog u utorak.

General Park je rekao da je podneo ostavku tokom hitne sednice parlamentarnog odbora za odbranu, rekavši da je ponudio ostavku prethodnog dana.

Hitna zabrana putovanja bivšem ministru odbrane

Policiji je naloženo da hitno zabrani putovanje Kimu Jong Hjunu, bivšem ministru odbrane, čiju je ostavku jutros prihvatio predsednik Jun Suk Jeol zbog rizika od njegovog bekstva.

Visoki policijski zvaničnik Vu Džong Su rekao je na današnjoj konferenciji za novinare da je dao instrukcije šefu bezbednosti da “hitno zabrani putovanje” Kimu i razmotri sve druge mere koje je potrebno preduzeti.

PPP traži pojačanu zaštitu svog lidera

U isto vreme, vladajuća Partija moći naroda (PPP) zatražila je danas od policije pojačanu ličnu zaštitu za svog lidera Han Dong Huna.

Postoji velika zabrinutost za bezbednost predsedavajućeg Hana, uz glasine da je jedinica za hapšenje bila poslata da ga uhapsi posle proglašenja ratnog stanja. Pojačali smo obezbeđenje za njega sa naše strane, ali je traženo i obezbeđenje policije – rekao je zvaničnik te stranke za Jonhap.

Najveća opoziciona Demokratska stranka (DP) je ranije saopštila da je tokom nakratko proglašenog ratnog stanja u toj zemlji bilo pokušano hapšenje predsednika Narodne skupštine Vua Von Šika i lidera PPP i DP kada su upali u zgradu parlamenta kasno u utorak, sa namerom da održe sednicu parlamenta, na kojoj je izglasana rezolucija kojom se traži ukidanje ratnog stanja.

FOTO: Fonet/AP