Australijski parlament usvojio je – i to prvi u svetu – zakon o zabrani društvenih medija za decu mlađu od 16 godina. Više meseci se intenzivno raspravljalo o ovom zakonu, koji je na kraju usvojen prilično brzo – u roku od nedelju dana.
To je učinjeno u četvrtak uveče, poslednjeg dana zasedanja u godini.
Zbog ovog poteza australijskog parlamenta tehnološke kompanije obaveštene su da pooštre bezbednost pre roka koji tek treba da se odredi.
Prema novom zakonu, tehnološke kompanije moraju da preduzmu „razumne korake“ kako bi sprečile maloletne korisnike da pristupe uslugama društvenih mreža ili će se suočiti sa kaznama od skoro 50 miliona australijskih dolara (32 miliona dolara).
Očekuje se da će se zabrana odnositi na Snepčet, TikTok, Fejsbuk, Instagram, Redit i X, ali bi se ta lista mogla proširiti.
“Znamo da mreže mogu biti sredstvo za nasilnike i prevarante, mesto gde mladi trpe pritisak svojih vršnjaka, mogu biti okidač različitih anksioznosti. I što je najgore – alatka za onlajn predatore“, rekao je premijer Australije Entoni Albane.
Reakcija je stigla iz TikToka, društvene mreže koja je izuzetno popularna među tinejdžerima.
Portparol TikToka veruje da postoji opasnost da se deca dovedu u još veću opasnost.
Kritičari su, piše BBC, tražili garancije da će privatnost biti zaštićena.
Takođe su upozorili da se ograničenja lako mogu zaobići pomoću alata kao što je VPN – koji može da prikrije lokaciju korisnika i učiniti da izgleda da se prijavljuje iz druge zemlje, kao i da deca koja pronađu načine da krše pravila neće biti kažnjena.
Francuska je prošle godine uvela zakon o blokiranju pristupa društvenim medijima za decu mlađu od 15 godina bez saglasnosti roditelja.
Ipak, istraživanja pokazuju da je skoro polovina korisnika uspela da izbegne zabranu korišćenja VPN-a.
Zakon u američkoj državi Juta – koji je bio sličan australijskom – poništio je savezni sudija koji ga je smatrao neustavnim.
Globalni lideri sa velikim interesovanjem posmatraju australijske zakone.
Norveška se nedavno obavezala da će slediti stope zemlje, a prošle nedelje je britanski sekretar za tehnologiju rekao da je slična zabrana „na stolu“ – iako je kasnije dodao: “Ne… trenutno”.