Samo 11 odsto najsiromašnije dece u Srbiji ima pristup predškolskom obrazovanju, dok je 90 odsto osetljive dece u stručnim školama funkcionalno nepismeno, izjavila je direktorka UNICEF u Srbiji Dejana Kostadinova na konferenciji o inkluzivnom obrazovanju „Zajedno za svako dete“.

Ona je istakla da je inkluzivno obrazovanje vrlo važno ne samo zbog toga što svako dete ima pravo na obrazovanje, već i zbog toga što se Srbija suočava sa demografskim izazovima.

Stav prema školovanju dece sa smetnjama u razvoju i dalje negativan

Srbija je u proteklih 15 godina napredovala u inkluzivnom obrazovanju, povećan je upis dece sa smetnjama u razvoju, ali je stav prema školovanju dece sa smetnjama u razvoju i dalje negativan.

FOTOFRAFIJE: YouTube Đaci

Zamenica šefa Delegacije Evropske unije Plamena Halačeva istakla je da je jedan od rezultata napretka u inkluzivnom obrazovanju u Srbiji osnivanje resursnih centara za asistivne tehnologije, koji pružaju podršku deci koja imaju posebne potrebe u obrazovanju.

Vlada Srbije tvrdi da želi da svako dete razvije maksimum

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović istakala je da je inkluzivno obrazovanje jedan od najpravednijih i najkompletnijih načina podrške svakom senzititivnom detetu, navodeći da su studije pokazale da deca koja imaju poteškoće neuporedivo brže napreduju ako su uključene u redovne procese školovanja i u druženje sa vršnjacima.

Vlada Srbije investira u obrazovanje sa idejom da svako dete ima šansu da se kod njega razvije maksimum, istakla je Đukić Dejanović i dodala da su inkluzivnim obrazovanjem uključena ne samo deca koje imaju poteškoće u učenju ili mobilnosti, nego i deca koja su izgubila dom ili dolaze iz romskih porodica.