Regionalni predsednik Valensije Karlos Mazon, koji je pod sve većim pritiskom zbog svog postupanja tokom katastrofalnih poplava koje su taj region pogodile krajem prošlog meseca, priznao je da su napravljene greške, ali je odbio da podnese ostavku, tvrdeći da su poplave bile katastrofa bez presedana, „apokaliptičnih“ razmera.
Mazon, član španske konzervativne Narodne stranke (PP), suočio se sa pozivima da podnese ostavku zbog svog odgovora na najgoru prirodnu katastrofu u novijoj istoriji Španije u kojoj su ukupno 224 osobe izgubile život, od kojih su svi osim njih osmoro poginuli na području Valensije, nakon što su 29. oktobra obilne kiše i poplave pogodile istočne, centralne i južne delove Španije, preneo je El Pais.
Ogorčenje javnosti je poraslo nakon što se saznalo da je Mazon stigao u Centar za koordinaciju za vanredne situacije tek posle 19 sati na dan poplava, jer je prethodno tri sata proveo na ručku sa novinarom.
Njegova administracija je kritikovana i zbog višečasovnog kašnjenja u slanju upozorenja za vanredne situacije na telefone stanovnika Valensije.
List je ocenio da je Mazon , u svom obraćanju pred regionalnim parlamentom, u više navrata priznao greške i svoju nameru da bude samokritičan, ali je u većini slučajeva to bilo zbog postupaka drugih, dok nije govorio o svojoj ulozi i odgovornosti.
On je naveo i da je slanje poruka masovne uzbune na mobilne telefone građana, u 20.11 sati, kada je voda već satima ranije poplavila gradove, bilo usled velike agilnosti, jer protokoli to predviđaju samo u slučajevima kada su u pitanju hemijski udesi na industrijskim postrojenjima i oštećenja na branama.
Mazon je još jednom sugerisao da španska vlada predvođena socijalistima snosi veliki deo odgovornosti za odloženi odgovor na krizu.
Takođe je priznao da je trebalo predugo da pomoć stigne do nekih oblasti i rekao je da je bila greška brisanje video snimka, postavljenog na društvenim mrežama, u kojem je tvrdio da će se kiše povući iz regiona Valensije do 18.00 sati, na dan katastrofe.