“Novi DSS odbacuje svaku mogućnost da je 1995. godine u Srebrenici bio genocid”, naveo je savetnik predsednika Novog DSS-a Bojan Dimitrijević.

“Nijedan tribunal koji se bavio suđenjima za ratne zločine nije utvrdio ni postojanje genocidnog motiva ni ko je tačan izvršilac ratnih zločina u Srebrenici”, naveo je Dimitrijević i dodao da je pre tačno 30 godina Vojska Republike Srpske „oslobodila taj grad u Podrinju“.

„Posle te akcije usledio je još jedan događaj, a to je likvidacija zarobljenih vojnika armije Bosne i Hercegovine. U kasnijem vremenu to je okvalifikovano kao genocid, a tako ga je okarakterisao i tribunal u Hagu“, precizirao je Dimitrijević.

„Taj događaj imao je više čitanja. U toku samog rata bio je predtekst za vazdušne udare protiv VRS, posle rata postao je povod za hapšenje naših vojnih i političkih rukovodilaca, kao i za osudu Srpske kao genocidne tvorevine. U današnje vreme on generiše mržnju u istočnoj Bosni“, podsetio je Dimitrijević, koji je autor knjige „General Mladić i Vojska Republike Srpske“.

Prema njegovoj oceni „insistiranje međunarodne zajednice na terminu genocid može uticati da stvari budu dosta teže čak i od onog što se na tom prostoru dešavalo 90.ih godina.“

Dimitrijević je zaključio da je ono što se samo desetak dana posle zauzeća Srebrenice dešavalo u drugoj muslimanskoj enklavi (Žepi) gde su zarobljeni vojnici ARBIH pušteni da pređu u Srbiju pokazuje da „nije bilo nikakvog genocidnog plana od strane vrha Vojske Republike Srpske već da je akcija u Srebrenici bila nužna za oslobođenje srednjeg Podrinja.“