Dijabetičari bez insulina, stari i nemoćni u dimu, SNS vlast u Prokuplju koja odogovornost prebacuje na vatrogasce koji su radili i po 12 sati. Tako izgleda Srbija koja gori i u kojoj je bilo aktivno više od 600 požara. Gori očigledno i pod nogama Aleksandra Vučića koji je odlučio da na trenutak ostavi komentarisanje protesta i blokada i ode u područja pogođena požarima. Samo da bi se slikao.

Srbiju su u danima za nama zadesili veliki požari, više od 600 u različitim mestima, a posebno su bili ugroženi građani na jugu Srbije.

Dok se nastala šteta utvrđuje, predsednik Srbije odlučio je da poseti ugrožena mesta. Okružen režimskim novinarima, dok ga nadleću helikopteri za gašenja požara, Vučić konstatuje da je godina bila sušna.

„Imali smo veće tragedije, ali ne po broju požara. Suva zemlja, vetar je duvao, kiše dugo nije bilo. Dva meseca kiše ovde nije bilo. Uhvatilo je sve i baš nam se sve dogodilo u siromašnijim krajevima gde su kuće slabijeg kvaliteta, slabija gradnja, manje vode. Kad krenemo i pogledamo od 2014 nema šta nas nije zadesilo“, rekao je on.

Dodao je da će država da obnovi, ali da ima puno napuštenih objekata, koje nema ko da brani kao i da se očekuje da padne kiša.

„Kada smo ujedinjeni i zajedno, možemo sve„, dodao je Vučić.

I dok je predsednik obećavao pomoć i pričao o ujedinjenju, izveštaji lokalnih medija pokazali su šta se zapravo dešavalo i kroz kakav su pakao prošli stanovnici ugroženih područja.

Tako je JugPress objavio pitanja koje je vlastima uputila prof. dr Tamara Milenković Kerković Odbornik u Skupštini grada Niša

„Nije li zastrašujuće da su svoja sela i kuće meštani od vatre branili sami uz pomoć dobrovoljaca, poneke cisterne, uglavnom neispravne i uz pomoć malobrojnih vatrogasaca? Da li je moguće da su izgorele gotovo sve kuće i crkva u topličkom selu Dubovu, koje su meštani pokušavali da odbrane sami uz pomoć dva vatrogasca sa ručnim prskalicama, dok je u delu sela gde požara nije ni bilo, kraj prazne kuće SNS predsednice Saveta mesne zajednice Suzane Novković dežurali vatrogasno vozilo u punoj oprem“, pitala je ona.

Ni to nije sve.

Dok obilazi požarima pogođena područja, predsednik Srbije mogao bi da se pozabavi time što je vlast u Prokuplju odgovornost pokušala da prebaci na profesionalne službe – prvenstveno vatrogasce, čiji su pripadnici i po 12 i više sati na terenu i bore se sa vatrenom stihijom.

Južne vesti su objavile da lokalne komunalne i javne službe nisu imale gotovo nikakvu ulogu u gašenju požara, jer Grad raspolaže sa svega dve cisterne koje su bile ispomoć tokom najkritičnijih sati, a to je bila i jedina pomoć kada je trebalo hitno da se reaguje.

A svega nekoliko meseci pre nego što će Srbiju pogoditi požari ovih razmera, Aleksandar Vučić izjavio je da ćemo biti apsolutna velesila u gašenju istih.

Studenti u blokadi upitali su „Gde je i šta radi ‘velesila’“?

„Zašto dozvoljava da bukte požari na sve strane i ne preduzima ništa da pomogne ljudima“?

Tekst: Nova.rs