Potpredsednik Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Predrag Marsenić rekao je da su studenti u blokadi univerziteta u Srbiji za poslednjih nekoliko meseci učinili velike stvari u našem društvu jer su probudili energiju i nadu u promene i da imaju njegove nepodeljene simpatije za to, ali je izrekao i niz kritika u pogledu odluke da zatraže raspisivanje vanrednih izbora bez prethodnih predradnji koje vode ka stvarno fer i poštenim izborima.
“Mislim da se desila logička greška u koracima sa tim zahtevom koji pitanje je da li će dovesti do rezultata. Zar nije logičnije bilo istrajati na zahtevu za nekom formom prelazne ili ekspertske vlade koja bi nesumnjivo dovela do rezultata jer bi izbori, nakon prelazne vlade, bili zaista demokratski i fer?” upitao je Marsenić gostujući na KTV televiziji iz Zrenjanina, navodeći da je ovako “lopta vraćena Vučiću u šesnaesterac”, na teren na kome se on dobro snalazi “sa svim razrađenim mašinerijama i sistemom izbornih krađa i manipulacija… A o medijima koji su nama iz opozicije zatvoreni i da ne pričamo”.

On je takođe naveo i da je opozicija imala određeni resurs, od 30 i više procenata, osvojenih na poslednjim parlamentarnim izborima (2023), koji se, objašnjava, npr. mogao iskoristiti i nadograditi uz studentsku podršku, kako bi se možda napravilo nešto slično crnogorskom scenariju iz 2020. (pobeda opozicije nad DPS-om Mila Đukanovića posle tri decenije).
Dodaje da se u tom slučaju moglo ići ka formi podrške trima listama: jednoj desno nacionalnoj, jednoj uslovno levoj i jednoj listi centra, ali, kaže, nije došlo do potrebne sinergije a ni razgovora, zbog stava studenata, pomalo autističnog, da se pravi otklon od političara i političke opozicije.
“Zašto su se toliko ograđivali od opozicije? Opozicija je neretko bila napadana da je pod kontrolom Vučića… A što bismo mi bili pod kontrolom Vučića, zar mislite da nismo mogli da budemo ministri u njegovim vladama? Pa jesmo. To je besmislena priča. Ko kaže da svi ti napadi na opoziciju nisu smišljeni sa ciljem da se ovde stvori dvopartijski sistem gde bi, npr. obe strukture (i režimsku i studentsku listu) kontrolisao neko iz inostranstva? To može na to da podseća”, istakao je Marsenić, iznoseći tezu da je neko sa strane možda dobro osmislio proces delegitimizacije opozicije.

Prema njegovim rečima, ako bi slučajno pobedila studentska lista, tj. lista koju bi studenti podržali, ko bi garantovao da neće četiri godine i vladati, nasuprot tezama koje su se mogle čuti u javnosti da bi nakon određenog perioda, od najviše godinu dana (od eventualne pobede nad aktuelnom vlašću), bili raspisani fer izbori.
Simptom/M. M.