Pre osam decenija, kapitulacijom nacističke Nemačke okončan je Drugi svetski rat u Evropi, a u svetu se obeležava kao Dan pobede nad fašizmom.

Pošto je kapitulacija po moskovskom vremenu potpisana 9. maja, taj datum je u Sovjetskom Savezu i sredinama pod njihovim uticajem prihvaćen kao Dan pobede, dok se u zapadnim zemljama obeležava 8. maja.

U Moskvi se svake godine, 9. maja održava i vojna parada kojom se obeležava godišnjica velike pobede Sovjetskog Saveza protiv fašizma.

Nacistička Nemačka bila je najveća mašinerija zla koju je svet do tada video, a na njenom slamanju Sovjetski Savez je podneo ogromne žrtve.

Bezuslovna kapitulacija Nemačke potpisana je u Karlshorstu, predgrađu Berlina, u štabu sovjetskih trupa, u 22.43, a stupila je na snagu u 23.01, po srednjoevropskom vremenu, 8. maja 1945.

U ime Nemačke akt je potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime Sovjetskog Saveza maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder.

Iako je tim aktom formalno završen rat ostaci nemačkih trupa mestimično su još nekoliko dana pružali otpor, najduže u Jugoslaviji, do 15. maja.

Prema podacima koje je zvanični Beograd izneo tokom procesa nacističkim zločincima u Nirnbergu, ukupni gubici Jugoslavije su procenjeni na 1.706.000 ljudi.

Ukupno, tokom Drugog svetskog rata, poginulo je oko 60 miliona, a možda i do 70 miliona ljudi među njima su oko 20 miliona bili vojnici.