Odbor za Hitna pitanja FSS usvojio je Nacrt novog Statuta FSS i dao ga na javnu raspravu. Na sajtu FSS navedeno je da će javna rasprava trajati mesec dana, od 28. aprila do 28. maja, a da se primedbe i sugestije mogu dostaviti do 16. maja.

U startu se suočavamo sa nepravilnostima i lošim matematičkim proračunom FSS.

Nejasno kako je FSS izračunao da od 28. aprila do 16. maja ima mesec dana, ali me ne bi čudilo da izglasaju da između ta dva datuma zaista ima mesec dana.

Član 88 Statuta FSS definiše: „Komisija za pravna pitanja podnosi izveštaj Izvršnom odboru koji utvrđuje nacrt Statuta“. Dakle, prostim čitanjem je jasno da Odbor za hitna pitanja nije imao nadležnost da utvrdjuje Nacrt Statuta FSS iz dva razloga.

Prvi, to je suprotno članu 88 Statuta FSS, a drugi činjenica da je nadležnost Odbora za hitna pitanja FSS definisana članom 58 Statuta FSS u kome je naglašeno da odlučuju samo po pitanjima koja zahtevaju hitno odlučivanje. Šta je za FSS hitno odlučivanje? Da li je to Nacrt novog Statuta FSS, ili se iza toga kriju druge namere? Hitnost u ovom slučaju ne postoji, naročito zbog nesporne činjenice da je Statut FSS najvažniji pravni akt FSS i da se ne može menjati ili usvajati po hitnom postupku.

U prethodnih osam i po godina ovo će biti četvrta izmena Statuta FSS. Prva je usvojena 31. oktobra 2016, druga 27. avgusta 2017, treća 29. novembra 2021, a četvrta će biti na narednoj Skupštini FSS. Nijedna fudbalska asocijacija u svetu nije imala četiri izmene Statuta u tako kratkom periodu.

Slaviša Kokeza FOTO: Fonet

Zapravo, u Srbiji se ne menja Statut FSS da bi se unapredila fudbalska igra, jedini razlog za izmene je da se ojača moć onih koji su na poziciji moći u datom trenutku.

Tako je Slaviša Kokeza odmah po imenovanju za predsednika FSS 2016. godine, izmenio Statut FSS na način da ga jedino može smeniti „viša sila“. Godinu dana kasnije, 2017. godine, Slaviša Kokeza je još jednom menjao Statut FSS da bi dodatno „ojačao“ svoje pozicije.

Nakon optužbi na račun Kokeze od strane predsednika države i ostavke predsednika FSS, marta 2021, odmah se pristupilo novim izmenama Statuta FSS kako bi se tadašnjim moćnicima omogućilo da vladaju večno. Tada su naišli na odredbu statuta koja im nije u interesu, a to su bile godine starosti kandidata (70). Da bi omogućili tada Nenadu Bjekoviću da se kandiduje, koji je u tom trenutku imao više od 70 godina, izmenili su odredbu kojom se ukida starosna granica kandidata. Takođe su izmenjeni i uslovi za izbor generalnog sekretara, pa praktično niko osim Jovana Šurbatovića nije ni ispunjavao uslove za njihov plan da budu „doživotno“ na funkcijama.

Posle odlaska Jovana Šurbatovića, ponovo nakon javnih optužbi predsednika države, za generanog sekretara FSS izabran je Branko Radujko, koji nije ispunjavao uslove za izbor predviđen Statutom FSS. Koga briga šta piše u Statutu kada te na to mesto postavlja država? Tada Statut FSS ne važi.

Sada je došlo vreme da nova garnitura funkcionera izmeni Statut FSS i prilagodi najviši pravni akt svojim interesima. Novi nacrt Statuta FSS menja član kojim se definiše izbor generalnog sekretara FSS, koji ponovo ima ograničenja za neke buduće candidate, ali to više nije ni bitno. Jedino što je bitno je da sadašnjem generalnom sekretaru odgovara, a drugi neka ponovo menjaju Statut FSS, ako ikada dođu na poziciju moći.

Nikada se Statut FSS nije menjao da bi uredio fudbal u Srbiji. Treneri i igrači se i dalje ponižavaju. Veće za rešavanje sporova daje apsolutnu vlast FSS da radi šta hoće i nije usaglašen sa FIFA regulativama, niti ima minimum obrisa nezavisnosti.

Statut FSS menja se samo za potrebe moćnika, da bi nas neki novi Neša Guska brukao u fudbalskoj Srbiji. Fudbal u Srbije je jedna velika prevara, a narod potpuno opravdano ne želi da gleda srpski fudbal u kome se sve zna unapred.”

Mirko Poledica (izvor: Sport klub)