Broj potpisanih novinara i medijskih radnika televizije Euronjuz Srbija koji se usprotivio objavljivanju saopštenja “bez saglasnosti redakcije” povećao se na 78, saopštilo je danas Udruženje novinara Srbije (UNS).
Euronjuz Srbija je 18. aprila objavila saopštenje pod naslovom „Pozivamo nadležne da omoguće rad Radio-televizije Srbije (RTS)“ od kog su se istog dana pojedini novinari ogradili.
„Mi smo tu da izveštavamo, a ne da pozivamo da policija ili drugi državni organi reaguju protiv nekog, naročito u slučaju kada bi takva reakcija verovatno rezultirala nasiljem“, naveli su novinari i medijski radnici te televizije prenosi UNS.
Oni su se ogradili i od formulacija koje se koriste u tekstu poput „logor“ i „geto“.
Novinari su kazali da je momenat da se profesija „vrati sebi“ i da se mediji uređuju u skladu sa profesionalnim standardima, zakonima i Kodeksom novinara Srbije.
„Zahtevamo da svi društveni akteri to odmah omoguće i kolegama sa RTS. To isto tražimo i za sebe, kao i za sve druge novinare i redakcije u zemlji“, napisali su.
Kako UNS navodi, potpisnici reagovanja su osudili svaki vid targetiranja i vređanja kolega sa RTS, kao i nezakonito objavljivanje njihovih brojeva telefona.
Novnari Euronjuz Srbije su naveli i da nisu saglasni sa blokadom medija i dodali da ;novinar ne sme biti kažnjavan zbog odbijanja da izvrši nalog kojim bi kršio pravna i etička pravila novinarske profesije.