“U Beogradu je zona sumraka, u Novom Pazaru je budućnost”, napisali su studenti beogradskog Elektrotehničkog fakulteta u blokadi na društvenim mrežama. Ovo je najkraće i najtačnije objašnjenje 12. aprila u Srbiji, dana koji su mnogi očekivali sa zebnjom, a državni vrh najavljivao kao sudbinski dan u istoriji zemlje.
Dok su u Novom Pazaru, gradu koji je do nedavno bio nevidljiv na mapi Srbije, studenti i građani iz svih delova zemlje pokazivali jedinstvo i solidarnost u zajedinčkoj borbi za bolju budućnost, u Beogradu je posle mnogo najava održan skup na kom je predsednik promovisao svoj Pokret za narod i državu, a koji se većini građana prestonice urezao u pamćenje po sramotnim slikama otpada i smeća ostavljenim iza okupljenih u samom centru grada.

Međutim, dovoljno je nekoliko tačaka da se pokaže koliko se ove dve slike Srbije razlikuju i šta ih sve deli.
„Sloboda vlada čaršijom“, skup od punih 12 sati, studenti iz svih delova zemlje su najavili kao način podrške svojim kolegama sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru. Iz svih delova zemlje bilo peške, biciklima ili automobilima, akademci i svi oni koji prethodnih meseci podržavaju njihovu borbu stizali su da pokažu da je “Novi Pazar svijet” i da njegovi akademci ravnopravno učestvuju u višemesečnom buntu mladih širom Srbije, čiji je cilj bolja i slobodnija država za sve.

Za to vreme, u Beogradu je trebalo da bude vrhunac trodnevnog skupa “Ne damo Srbiju”, kojim je predsednik države Aleksandar Vučić trebalo da predstavi novi Pokret za narod i državu – a doživeo je krah.
Bilo je jela i pića na svakom koraku, što je trebalo da bude pandan svim onim slikama dočeka studenata širom Srbije, kada su ih na njihovim čuvenim marševima domaćini sačekivali sa posluženjem. Bez obzira na mašineriju i logistiku koju je režim upregao da pokaže da se “ima i može”, ipak je to bila samo loša kopija.

Uglavnom, na državnom skupu skupili su se svi viđeniji predstavnici vlasti, ali i članovi naprednjačke elite, koji često ne izlaze među narod.
Autobusima su iz svih krajeva stigli poštovaoci lika i dela Aleksandra Vučića i uz prigodni kulturno-umetnički program čekali obraćanje predsednika države.

Da li nisu razumeli ovo neobično predsednikovo javno ispostavljanje zahteva insitucijama ili ih nisu ni zanimali, ali primetno je bilo da je veliki broj okupljenih krenuo da napušta skup pre nego je predsednik uopšte završio svoj govor.
Tekst: Nova.rs