Profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu dr Radan Stojanović objasnio je u svom gostovanju na RTS-u kako funkcionišu studentski plenumi i zašto su legitimni, a iskoristio je priliku i da napravi razliku između studenata u blokadi i onih koji “žele da uče”.
„Vaši građani verovatno iz raznih izvora slušaju šta su plenumi. Plenum predstavlja sastanak studenata na koji su pozvani svi studenti jednog fakulteta. Jedna tema se obrađuje i vi i moje kolege i ja imamo pravo da kažemo o njoj šta mislimo. Podiže se ruka, imate pravo i na repliku. Posle te diskusije koja se obavi, vrši se glasanje i prođe onaj predlog koji ima najveći broj glasova. Ima li išta lepše od toga? Nema“, rekao je profesor.
Na konstataciju da je glavna zamerka plenumima činjenica da ne učestvuju svi studenti, on kaže:
„Naravno da ne dođu svi na taj plenum, ali ja ću vam reći jednu drugu stvar. To ne umanjuje legitimet tog plenuma. Odluke koje se donose su apsolutno legitimne. Koliko građana u našoj zemlji ima biračko pravo? Šest miliona, a na izbore izađe oko tri miliona – znači 50 odsto građana ne izađe, a izbori i rezultati su legitimni“, rekao je Stojanović.
Upitao je i šta uopšte znači „studenti koji žele da uče“.
„Kod nas na fakultetu postoje studenti medicine koji su žrtvovali jedan deo svog života zarad nekih viših ciljeva. To su pravi studenti koji su suspendovali svoje studiranje zarad ostvarivanja viših ciljeva. Studenti koji žele da uče – tako su se proglašavale neke osobe u Pionirskom parku, ali verujte mi – po njihovom uzrastu, izgledu, vokabularu, to nisu studenti koji žele da uče“.
Tekst: Nova.rs
FOTO: RTS Printskrin