Studenti u blokadi danas kreću u “pohod” biciklima na Strazbur, gde im je glavna destinacija Savet Evrope, koji žele da upoznaju sa zahtevima svog više mesečnog protesta i činjenicom da institucije Srbije ne reaguju na njih. Put bi trebalo da traje oko 12 dana, a ruta je duga 1.300 kilometara. Nakon što su prepešačili Srbiju, na redu su evropski gradovi. Planiraju da prođu kroz Budimpeštu, Beč, Linc, Salcburg, Minhen, Augsburg, Ulm i Štutgart.
Višednevna pešačenja i vožnja biciklima kroz gradove u Srbiji, kako bi „probudili“ sva sela u zemlji, obeležila su prethodne mesece studenata u blokadi. Svuda gde bi prolazili dočekivali su ih kao „heroje“ i, kažu, „oslobodioce“.
Međutim, nova akcija studenta u blokadi je veliki izazov. Danas kreću na zahtevno biciklističko putovanje, dugo 1.300 kilometara. Među 80 biciklista nalaze se predstavnici četiri univerziteta u Srbiji: novosadskog, beogradskog, niškog i kragujevačkog.
Studenti će ukazati na podršku naših ljudi van granica Republike Srbije, kao i uspostavljanje međunarodnih međustudentskih odnosa u univerzitetskim gradovima kroz koje će proći.
Ruta ture do Strazbura
Biciklisti danas polaze u osam časova iz Novog Sada, start je sa Univerzitetskog kampusa u tom gradu. Nakon dve pauze i 110 kilometara nešto pre pola tri trebalo bi da stignu u Suboticu, gde je predviđeno da prenoće. Drugog dana nastavljaju ka Mađarskoj gde im je posle 137 kilometara odrednica Dunaújváros, da bi se trećeg dana uputili na put od 91 kilometra ka Budimpešti. Četvrti dan iz glavnog grada Mađarske prelaze 134 kilometra do Đera, grada na granici sa Slovačkom.
U ponedeljak studenti biciklisti planiraju da pređu 144 kilometara da bi stigli do Beča. Na tom putu oko 13.30 planirano je da prođu kroz Bratislavu, gde će napraviti pauzu od sat vremena. U Beč je planirano da stignu u 18 časova, gde će ih dočekati brojna zajednica doseljenika iz Srbije.
Šestog dana iz Beča u 11 časova kreću ka Emmersdorf an der Donau, gde je, posle 88 pređenih kilometara, planirano da noće. Sedmog dana na redu je ruta od 100 kilomatara do Linca. Osmog dana, odnosno sledećeg četvrtka, u planu je put Linc – Salzburg, dug 128 kilometara. Sledećeg petka studenti biciklisti bi trebalo da pređu 131 kilometar od Salzburga do Minhena. Desetog dana po planu je put između Minhena i Ulma, dug 144 kilometra. Jedanaestog dana je ruta nešto kraća, 96 kilometara od Ulma do Šutgarta. Pretposlednjeg dana biciklisti treba da pređu 75 kilometara od Štutgarta do Karlsruea, da bi im poslednjeg dana puta ostao još 81 kilometar do Strasbura.
Ciljevi akcije
„Ovom biciklističkom vožnjom do Strazbura želimo pokazati istrajnost i posvećenost studenata u borbi za pravdu. Tokom puta, prolazićemo kroz različite gradove i opštine, prenoseći jasnu poruku da studenti ne odustaju i da će dosledno nastaviti borbu za pravednije društvo. Naš cilj je da se naš glas čuje širom sveta, da pokažemo jedinstvo u zalaganju za naša prava i da poručimo da ni udaljenost ni prepreke neće stati na put ostvarivanju naših zahteva“, objasnili su studenti zašto su se odlučili na ovakav poduhvat.
Adrese do kojih žele da stignu su: Parlamentarna skupština Saveta Evrope, Komesar za ljudska prava, Direktorat za demokratiju i ljudsko dostojanstvo, Komitet ministara, Evropski parlament, Evropska komisija, Agencija EU za osnovna prava.
Tamo će, kako su najavili, dostaviti dopise i izveštaje relevantnim institucijama o trenutnoj društveno-političkoj situaciji i izostanaku reakcije nadležnih institucija u Srbiji.
Tekst: Nova.rs.