Polako klize rokovi za konačnu odluku vlasti o tome da li ćemo dobiti novu Vladu ili nove izbore. Dan D je 18. april, oba scenarija su u igri, a ministar iz redova socijalista Novica Tončev nedavno je, slučajno ili ne, izašao sa još jednom opcijom – da mandatar bude niko drugi do Aleksandar Vučić.
Ova vlast više nema nikakvu strategiju, već vuče iznuđene poteze, dok predsednik Srbije nakon “ribanja” u Briselu ima sve manje opcija za izlazak iz krize. Za to vreme studenti i građani nastavljaju s blokadama, protestima i zborovima nesmanjenim tempom…
Premijer Miloš Vučević podneo je ostavku 28. januara, nakon što je u Novom Sadu došlo do napada na studente u blokadi, a jedna studentkinja završila je u Urgentnom centru kada je konstatovano da joj je dislocirana vilica. Napadači su izašli iz prostorija SNS.

Tek skoro dva meseca kasnije, 19. marta, Vučevićeva ostavka je konstatovana u Skupštini Srbije i tad je počeo da teče rok od 30 dana za formiranje nove Vlade. Taj rok ističe 18. aprila.
Ukoliko do tad ne budu izabrani premijer i novi ministri, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da postoji mogućnost za nove izbore, koji bi u tom slučaju najverovatnije bili održani 8. juna.
U međuvremenu, rekao je i da će sredinom sledeće nedelje predložiti mandatara, a pojavljivala su se u javnosti i imena nekih stručnjaka iz oblasti ekonomije koji su navodno u opticaju za novog predsednika Vlade Srbije.
A onda, 20. marta, ministar u ostavci i potpredsednik Socijalističke partije Srbije Novica Tončev izlazi u javnost sa predlogom da novu Vladu formira predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Male su šanse da je ova ideja tek tako puštena u javnost, a ukoliko bi se ovako nešto desilo, to bi značilo da ćemo imati predsedničke izbore.
Od ove količine raznih informacija, čoveku se može zavrteti u glavi, a jasno je da je manevarski prostor vlasti sve manji. Tome u prilog ide i Vučićev odlazak u Brisel i sastanak sa predsednicom EK Ursulom fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom, posle kojeg su stigle prilično oštre izjave o napretku Srbije.
“Protesti ne da ne jenjavaju, nego su otišli korak dalje. U njih su se vrlo aktivno uključili građani, koji svakodnevno organizuju zborove i otvoreno pokazuju svoje nezadovoljstvo. Mi se sad po prvi put nalazimo u situaciji da ne možemo ni da pretpostavimo kakva je strategija vlasti, jednostavno zato što ona ne postoji. U ovom trenutku, moj utisak je da vlast apsolutno ne drži situaciju pod kontrolom, potezi su joj iznuđeni, a manevaski prostor je sve manji. Tako su i sve veće šanse da pogreši. Dakle, ovde nema strategije, već su to samo haotični potezi kojima se pokušava izbeći totalni slom. Međutim, čini se da je on sve bliži”, kaže za Nova.rs politikolog i programski direktor Centra savremene politike Nikola Burazer.