Tim kineskih naučnika otkrio je novi korona virus kod slepih miševa sa potencijalnim rizikom od prenošenja sa životinja na ljude, ali rizik od njegove pojave u ljudskoj populaciji na treba preuveličavati, objavio je hongkonški list “Saut čajna morning post”.

Studiju su sproveli naučnici sa Akademije nauka Guangdžou, Univerziteta Vuhan i Instituta za virusologiju Vuhan, predvođeni virusologom Ši Dženglijem u laboratoriji u gradu Guangdžou, u kineskoj južnoj provinciji Guangdong.

Naučnici su identifikovali novu varijantu virusa HKU5 kod japanskog slepog miša u Hong Kongu, člana porodice merbekovirusa, poput virusa koji izaziva bliskoistočni respiratorni sindrom (MERS).

Prema istraživačima, identifikovani virus je u stanju da se veže za humani enzim koji konvertuje angiotenzin (ACE2),isti receptor koji koristi virus Sars-CoV-2 koji izaziva kovid-19 i inficira ćelije.

“Izveštavamo o otkriću i izolaciji različite loze (loze dva) HKU5-CoV koja može da koristi ne samo ACE2 slepih miševa, već i ljudske ACE2 i razne ortologe ACE2 sisara”, napisali su naučnici u radu objavljenom u časopisu “Sel”.

Istraživači su, takođe, naveli da “merbekovirusi slepih miševa predstavljaju visok rizik od širenja na ljude bilo direktnim prenosom ili preko posrednih domaćina.

Oni veruju da se HKU5-CoV-2 vezuje za ACE2 receptore ne samo kod ljudi već i kod mnogih drugih vrsta, od kojih sve mogu delovati kao posredni domaćini i kasnije preneti virus na ljude.

Naučnici su dodali da je potrebno pažljivije praćenje virusa, s obzirom na to da je njegova moć “značajno niža” od one kod virusa kovid-19, a “rizik od pojave HKU5-CoV-2 u ljudskoj populaciji ne treba preuveličavati”.