Od dolaska Aleksandra Vučića i SNS na vlast 2012, predsednik Srbije i bivši lider SNS-a još uvek nije imao nijedan TV duel sa opozicionim liderima. U maju će se navršiti tačno 13 godina od kada je Aleksandar Vučić poslednji put izašao na ovakav “megdan”, doduše tada još kao opozicionar koji je stalno insistirao na tome da vladajuće stranke izađu na duel sa njim. Izgleda da je pored političkog “preokreta” iz SRS u SNS, Vučić doživeo preokret i u njegovim višegodišnjim principima, pa od tada ne sme da se suoči sa drugom stranom u duelu.

Postavlja se pitanje kako je Srbija posle tranzicije i demokratskih reformi nakon pada Slobodana Miloševića 2000. godine došla do tačke gde Vučić već skoro 13 godina nije imao izborno sučeljavanje na televiziji ili TV debatu sa stvarnim političkim protivnicima, odnosno liderima opozicije.

Nešto što je u demokratskim državama normalnost, od dolaska Vučića na vlast u Srbiji je postalo nešto potpuno strano, dok predsednik Srbije samouvereno tvrdi kako je Srbija i dalje demokratska, dok izveštaji Fridom hausa pokazuju da je Srbija, već petu godinu zaredom, upravo zahvaljujući Vučićevoj decenijskoj vlasti, nije svrstana među demokratske zemlje, već se smatra „hibridnim“ ili „tranzicionim režimom“.

Tačno 7. maja navršiće se 13 godina od kada je Aleksandar Vučić 2012. godine poslednji put izašao na neki TV duel sa drugom stranom, tada u emisiji na TV B92 sa Draganom Đilasom i Čedomirom Jovanovićem.

Predsednik, koji je svoju „hrabrost“ pre više godina pokazivao i svojim izjavama kako je spreman da ide „sam i na petoricu ili šestoricu lidera opozicije“, do sada se nije usudio da to učini.

Naprotiv, srpski predsednik je nastavio sa svojom tradicijom da obitava na „sigurnim“ televizijama, gde vodi monologe, koji u nekim emisijama traju i po nekoliko sati.

Kragujevac na Sretenje

Česta predsednikova aktivnost upravo u tim emisijama jeste njegova rasprava sa spotovima i snimcima, a koji se odnose na lidere opozicije, gde ne postoji mogućnost da neko odgovori na njegovo komentarisanje tih snimaka u programu.

Dok je dijalog nešto što odlikuje i što treba da odlikuje demokratiju, za Vučića, koji tvrdi da nije unazadio Srbiju u demokratskom smislu, nešto što odlikuje njegovo shvatanje demokratije je samo vođenje monologa bez pluralizma i druge strane. Pogotovo se to može videti u emisijama gde ne postoji druga strana, ili je u društvu njemu probranih političara koji treba da glume opoziciju ili omiljenih analitičara.

Godine su samo prolazile, a od njegovog obećanog suočavanja do dana današnjeg nema ništa.

Inače, valja podsetiti da su se nakon demokratskih promena 5. oktobra 2000. godine nizali TV dueli između predsedničkih kandidata. Samo Boris Tadić i Tomislav Nikolić su kao predsednički kandidati na izborima u „vreme vladavine onih bivših“ imali tri puta duele.

Tekst: N1