Svetlost slobodoumlja, intelektualne snage i kreativnosti – tako doživljavam ovaj pokret srpskih studenata, istakao je ex premijer Crne Gore, Zdravko Krivokapić.

U intervjuu beogradskom portalu “Simptom”, prvi predsednik crnogorske vlade nakon izbora 30. avgusta 2020. i pada vlasti DPS-a Mila Đukanovića, ocenio je da Srbiju dugo vremena potresa velika kriza, a da svaka takva situacija zahteva “nešto novo, drugačije i celishodnije”.

“Studenti su uvek budućnost, perspektiva i snaga svake države. Njihovi zahtevi su opravdani i vrlo strukturirani. Odvažnošću, smirenošću, gandijevskim pristupom koračaju kao nekada oslobodioci. Tu energiju osećaju i građani u regionu”, rekao je Krivokapić.

Zdravko Krivokapić FOTO: Fonet/Fejsbuk

On je izrazio nadu da će “studenti i dalje zračiti jedinstvom, verom u bolje sutra i neminovnim promenama…”.

“Po meni, moraju naći svog lidera, koji zadovoljava njihove kriterijume, koji ima snage i autoriteta da se nametne i preporodi Srbiju. Ovo je snaga koja se ne može ponoviti i energiju treba usmeriti na dobrobit promena”, poručuje Zdravko Krivokapić.

Osvrnuo se u razgovoru i na period svog upravljanja Vladom Crne Gore (2020–2022), i ocenio da su i tada i danas građani bratskih i prijateljskih država, Srbije i Crne Gore, “primer dobre saradnje, uvažavanja i poštovanja”, ali da, sa druge strane, “to nije tako na institucionalnom (državnom) nivou, u odnosima Beograda i Podgorice”.

Naveo je da se založio za odnose na ravnopravnim osnovama ali da je stekao “ne samo utisak” da su iz Beograda nastojali da budu “tutori” i da su skloni izvesnom “paternalizmu”.

“Crna Gora i Srbija i na političkom nivou treba da imaju najbolje odnose na principu obostrano korisnih interesa. Smatrao sam da treba da gradimo dobre odnose, stalno ih unapređujemo koristeći pristup odmerenih koraka. Međutim, imam utisak i ne samo utisak da je druga strana želela ‘tutorski pristup’. Zato sam ponavljao da nemam mentora i da sam se rukovodio stavom blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija: ‘Gospodin Vučić je predsednik, naravno privremeni, kao i svi predsednici Srbije, i to je za poštovanje za one koji su ga izabrali, ali on nije predsednik srpskog naroda u svetu’”, naznačio je Krivokapić, citirajući pokojnog mitropolita crnogorsko-primorskog.

Po njegovim rečima, jedno od mitropolitovih dela je i “Pravoslavna crkva u Crnoj Gori”, kada je, kako kaže, zajedno sa “svetim patrijarhom srpskim g. Pavlom”, proročki predvideo buduća dešavanja i opasnosti te uspostavio tzv. Episkopski savjet i titulu “arhiepiskop cetinjski”.

“Nažalost, među značajnim odlukama Majskog sabora SPC 2021, jeste ukidanje Odluke iz 2006. godine. Mi kao vernici, nemamo mogućnost da uvidom u stenogram sa Sabora dobijemo potpunije informacije o toku, razlozima i načinu prihvatanja ovog čina”, naveo je on, ukazujući kako su pojedini episkopi SPC, političari, zagovornici “srpskog sveta”, kako kaže, isti oni koji su teško podnosili autoritet i snagu mitropolita Amfilohija, doprineli da se njegova uloga i u društvu i u Crkvi potpuno marginalizuje, a na čemu pojedini, dodaje on, i danas rade.

“Međutim, narod nepogrešivo prepoznaje i razlikuje žito od kukolja”, zaključio je Krivokapić.

Simptom/M. M.