U februaru je trebalo da se organizuju izbori u Olimpijskom komitetu Srbije, u predviđenom roku od toga nema ništa, jer čeka se državni vrh. A, deluje da državni vrh ipak ima neka preča posla, do tada će srpski sport biti na vetrometini, samo da ne eskaliraju neki novi (ili stari) sukobi.

Olimpijski komitet Srbije trebalo je u februaru da dobije novo rukovodstvo, ali se po svemu sudeći to neće tako brzo dogoditi. Lavina je pokrenuta kada je prvi čovek OKS-a Božidar Maljković odlučio da povuče kandidaturu za novi, treći mandat na čelu ove institucije, a usled umešanosti državnog vrha se i izbori odlažu…

„Poštovani, ovim vas obaveštavam da se izborni proces u Olimpijskom komitetu Srbije odlaže do daljnjeg, na insistiranje državnog vrha Republike Srbije. Takođe Vas obaveštavam da povlačim svoju kandidaturu za Predsednika OKS. S poštovanjem“, navodi se u dopisu poslatom granskim savezima koji je potpisao Božidar Maljković, a preneo Sport klub.

Božidar Maljković, predsednik OKS FOTO: Fonet

Nije to bio kraj bure, jer je u međuvremenu u prvi plan iskočilo ime Dejana Simića koji je odlukom OKS-a smenjen sa mesta predsednika Statutarno pravne komisije OKS na sednici 24. oktobra. Simić je na čelu i Stalne sportske arbitraže OKS. On je ukazao da su mandati sadašnjim članovima Skupštine OKS istekli još 12. avgusta 2024. godine i da su od tada praktično na nezakonit način na svojim pozicijama i da je odavno trebalo da zakažu izbornu skupštinu.

Simić se tim povodom obratio Ministarstvu sporta, pa je došlo i do ulaska Republičke sportske inspekcije u Olimpijski komitet Srbije uz traženje određenih odluka Izvršnog odbora OKS iz oktobra 2024. godine.

Nova.rs došla je u posed izveštaja republičke sportske inspektorke ispred Ministarstva sporta, Tamare Sokolović, a koji na osam strana ukazuje na nezakonitost, nepravilnosti i nedostatke u radu OKS.

Jasno je da rat na relaciji OKS – Ministarstva sporta već duže tinja i sada se dodatno razbuktao, a u sve je umešan državni vrh, pa se navodno izborni proces odlaže do daljnjeg. Jasno je i da Božidar Maljković, legendarni košarkaški trener i čovek koji je poslednjih godina predvodio srpski sport, više neće biti na čelu, a navodno se kao prvi kandidat za naslednika spominje Zoran Gajić, aktuelni ministar sporta u Vladi Srbije, koja je u ostavci.

Na sreću, povređenih nije bilo, a bivši uspešni veslač tada nije želeo da komentariše jeziv slučaj.

Potpredsednik OKS Žarko Zečević FOTO: YouTube

U pitanju je bio automobil marke „Folksvagen Tuareg“, mogli su da se vide ugljenisani tragovi i spolja i unutra, a prema izvorima bliskim istrazi sve se desilo oko pet sati ujutru u ulici Laze Dokić 1 na Zvezdari. Takođe, prema našim informacijama tada, to nije bila jedina šteta pošto se od siline eksplozije zapalio i deo još jednog automobila.

Višacki je na poziciji generalnog sekretara Olimpijskog komiteta od 2009. godine, a iza sebe je imao bogatu sportsku karijeru u veslanju. Osvajao je zlatne medalje u Svetskom kupu, brojne medalje na svetskim i evropskim prvenstvima, bio šampion sveta u mlađim kategorijama, a ima i peto mesto sa Olimpijskih igara u Sidneju u dvojcu sa Nikolom Stojićem.

Upravo je i Stojić bio meta napada prethodnih godina, što je u novembru 2022. godine potvrđeno za Nova.rs, pa su se tako u samo nekoliko meseci dogodila dva brutalna napada na legende srpskog sporta. Stojića je napao Dušan Kovačević, tada predsednik Izvršnog odbora Veslačkog saveza, više puta ga je udario u glavu, a Stojić čak na trenutak izgubio svest.

„Dušan Kovačević, predsednik Izvršnog odbora Veslačkog saveza Srbije, bez razloga je napao našeg najtrofejnijeg veslača i trenera naših olimpijaca Nikolu Stojića. Zadao mu je više udaraca u glavu, nakon čega je Stojić na kratko izgubio svest i ostao krvave glave. Kako je sam Stojić rekao, nije bilo nikakvog povoda za nemile scene. Ovo je još jedan dokaz kakvi ljudi nam vode Savez“, pisalo je tada u saopštenju Partizana o čoveku koji je funkcioner Crvene zvezde.

Zoran Gajić FOTO: YouTube

Izborni proces za saziv nove Skupštine OKS je raspisan 30. januara, a pismo granskim savezima je uputio Đorđe Višacki, generalni sekretar OKS, dok su kandidature za predsednika OKS trebalo da se podnesu do 7. februara. Ipak, sada je sve stalo i očigledno da se čeka potez državnog vrha, jer kako drugačije i da prođe kadriranje u jednoj takvoj instituciji u zemlji Srbiji.

A da je situacija oko Olimpijskog komiteta Srbije odavno zapaljiva, i to u bukvalnom, izuzetno poražavajućem smislu, postalo je evidentno pre skoro dve godine. U aprilu 2023. godine je potpuno uništen automobil Đorđa Višackog, koji je eksplodirao pod nerazjašnjenim okolnostima.

Stojić je sugerisao da je Kovačević sa njim imao nesuglasice u vezi sa vođenjem Saveza, da je i ranije pretio, te da ga je napao bez povoda.

„Ne znam da li je bio van sebe, ali je krenuo nezaustavljivo, ja sam u tom trenutku seo, kada je on krenuo da udara rukama ja sam pokušao da ga odgurnem da ne dođe do veće borbe. Generalni sekretar je uskočio između nas i mislim da je i njega udario u tom naletu. To je bukvalno trajalo nekih minut ili dva“, pričao je Stojić.

Nepune dve godine kasnije i pomenuti Dejan Simić je u svom obraćanju objasnio kako je odlučio da više ne učestvuje u prikrivanju korupcije otkako je iz OKS-a isključen Veslački savez Srbije u kojem već duže tinjaju sukobi.

FOTO: Fonet/Dragan Antonić

„Šta se onda dogodilo, pa da sam ja odjednom počeo da se protivim, da se borim, iz očaja da psujem i da vređam? Desila se ‘nadstrešnica’. Naša ‘nadstrešnica’ je Veslački savez Srbije. Ideja koja je nekome pala na pamet da isključi člana OKS, da neku decu ostavi bez finansiranja da ne mogu da treniraju, da ne mogu da se takmiče je, u pravnom smislu, monstruozna. To je bila kap koja je prelila čašu mog nadanja da stvari nekako same mogu da se poboljšaju. Nisam pristao da učestvujem u nezakonitom progonu Veslačkog saveza Srbije“, stajalo je, između ostalog, u opširnom pismu Dejana Simića.

Pravo niotkuda se istog dana oko haosa u OKS oglasio i proslavljeni atletičar Mihail Dudaš koji se povukao iz matičnog Saveza sa mesta sportskog direktora. Iz njegovih reči jasno se videlo da ne želi da boravi i radi u okruženju koje nema transparentnost, slobodu i integritet. Možda zvuči poznato…

„Posvetio sam se sportu 28 godina, koristeći svoje znanje i veštine za njegov razvoj. Međutim, došao sam do trenutka kada više ne mogu da podržavam vrednosti koje SAS predstavlja, i ne vidim put napred ka postizanju postavljenih ciljeva. Ne mogu da prihvatim atletsko okruženje koje nema transparentnost, slobodu i integritet. Koliko god bila teška, odluka da napustim Srpski atletski savez je trenutno jedina ispravna“, naveo je Dudaš u objavi na Instagramu.

I, šta sad? Šest meseci od završetka Igara u Parizu treba da se organizuju izbori u Olimpijskom komitetu Srbije, u predviđenom roku od toga nema ništa, jer čeka se državni vrh. A, deluje da državni vrh ipak ima neka preča posla, do tada će srpski sport biti na vetrometini, samo da u međuvremenu ne eskaliraju neki novi (ili stari) sukobi.

Tekst: Nova.rs