Zbog celokupne situacije u društvu zabrinuta je i crkva. Tim povodom, pre dva dana konačno se oglasio i patrijarh. Kaže crkva nije arbitar, već miriteljka, pa “dve strane” poziva na pomirenje. Sagovornici N1 ocenjuju da je za takvu poruku kasno i da su dve strane – u ovom prilično udaljene.
U danu kada se oko 100.000 građana okupilo na beogradskom Trgu Slavija, manastir Dečani oglasio se na društvenoj mreži „X“ duhovitom objavom: I ove nedelje imali smo u Dečanima veliku grupu vernih, uglavnom iz Beograda. Ali više ih je bilo na Slaviji danas.
A onda je na ovom nalogu „nešto krenulo po zlu“ jer je poruka, shvaćena kao podrška studentima, munjevito izbrisana.
„Mi znamo da su svega jedan ili dvojica episkopa stali uz studente, ostali mudro ćute, i zato ja govorim da se crkva odrodila od naroda, njima je narod jednako vlast“, smatra verski analitičar Draško Đenović.
Crkva je zabrinuta, prati sve i stoji uz uz svoj narod, tog istog dana saopštiće patrijarh Porfirije, kroz besedu u Sabornoj crkvi.
„Pratimo rastuću atmosferu konfrontacije i antagonizma uz svakodnevne incidente koji, bojimo se, a ne daj Bože, mogu se toliko proširiti da može da bude zaista i velikog broja žrtava“, rekao je patrijarh.
U ovim rečima patrijarha, profesor Filozofskog fakulteta u Novom sadu i sociolog religije vidi jednu vrste suptilne pretnje.
„Jedno blago upozorenje da se stvari smire, ali na jedan kompromisan i truo način koji neće rešiti ništa. Moglo bi se reći da je reč o jednoj izjavi, da kažem narodski, „okruglo pa na ćoše“, u stvari jedno veliko ništa, puno nekih crkvenih frazetina“, rekao je sociolog religije Slobodan Sadžakov.
„Ni crkva nije pozvana da bude arbitar, ona treba da bude miritelj. Stoga, u uzburkanoj i nemirnoj atmosferi u kojoj se nalazi naš narod, možemo reći i država, crkva se moli za sve učesnike u društvenim zbivanjima“, naveo je patrijarh Porfirije.
E, ali baš u toj molitvi za sve i u pozivu na dijalog dve strane, teolog Blagoje Pantelić vidi najveći problem.
„Vi s jedne strane imate bukvalno drogirane bojovnike partije koji gaze ljude, gaze studente, profesore univerziteta, članove Filharmonije… Ko tu s kim da vodi dijalog? Ne razumem. Mi, dakle, danas moramo jasno da se odredimo, jesmo li na strani dobra ili na strani zla. Zar nije to elementarna stvar?“, rekao je Pantelić.
Trebalo bi, ali nije. Elementarna stvar je da u ovom trenutku, kaže naš sagovornik, crkva i vlast imaju koristi jedna od druge.
„Zato se toliko drže i držaće se do poslednjeg dana, dok se možda ne vidi da Vučić pada“, kaže Sadžakov.
Podsećaju zato sagovornici N1 na jednu od studentskih parola na kojoj je pisalo „pamtićemo i one koji su ćutali“.
FOTOGRAFIJE: Fonet/SPC