I dok međunarodni predstavnici na Kosovu žale zbog izostanka overavanja Srpske liste za predstojeće izbore i pozivaju da se proces sertifikacije ne politizuje, najviši kosovski zvaničnici nemaju problem sa ovom odlukom. Kosovski premijer poručuje da niko ne bi trebalo da očekuje drugačiji stav članova Samoopredeljenja koji su se i usprotivili potvrđivanju Srpske liste. Kosovska predsednica poručuje da su pojedini članovi Srpske liste „vršili terorističke napade“, te poziva na poštovanje odluke Centralne izborne komisije.
Centralna izborna komisije juče je održala sastanak na kojem je odlučivala o potvrđivanju stranaka za predstojeće izbore. Od ukupno 28 prijavljenih političkih subjekata, sertifikacija je izostala samo za Srpsku listu.
Protivljenje potvrđivanju ove stranke iskazali su članovi Samoopredeljenja u CIK-u, a kao razlog naveli, to što je predsednik Srpske liste, Zlatan Elek iskoristio termin „Kosovo i Metohija“, te ujedno kazao „živela Srbija, a ne živelo Kosovo“.
Srpska lista tada nije sertifikovana, usled izostanka podrške drugih članova Centralne izbore komisije. Među uzdržanima je bio i predstavnik Demokratske stranke u CIK-u, Arijanit Eljšani.
On je, međutim, poručio da Srpska lista ispunjava kriterijume za sertifikaciju, odnosno da tokom prethodnih provera kosovskih institucija, uključujući i MUP-a, nisu izneli nikakve primedbe na listu kandidata ove stranke.
Odluka je, međutim, izazvala momentalnu reakciju međunarodnih diplomata u Prištini. SAD, Nemačka, EU i OEBS u odvojenim saopštenjima, sa unekoliko različitim tonovima, izrazili su zabrinutost zbog politizacije procesa overavanja u CIK-u. SAD su pozvale praktično Srpsku listu da iskoristi mehanizam Komisije za žalbe.
Reagovale su i Kancelarija za KiM, uz Srpsku listu koja je na današnjoj konferenciji za štampu potvrdila da će uputiti žalbu. Prvi je ipak reagovao predsednik Aleksandar Vučić, sa porukom da Kurti pokušava da odstrani Srpsku listu kao jedinog političkog protivnika na Kosovu.
Vučić se u par navrata, još od diverzije na kanalu Ibar-Lepenac, najavljivao upravo ovakav scenario i to kao apriori tvrdnju.
Danas se oglasio i predsednik Centralne izborne komisije, Krešnik Radonjići (Kreshnik Radoniqi), navodeći da nepotvrđivanje Srpske liste od strane ovog organa nema zakonsku osnovu.
Usledile reakcije najviših prištinskih zvaničnika – kosovskog premijera, Aljbina Kurtija i predsednice, Vjose Osmani i to u drugačijem tonu u odnosu na međunarodne predstavnike i zvanični Beograd.
Kurti je na večerašnjoj konferenciji za štampu rekao da nije moguće očekivati drugačiji stav članova Samoopredeljenja u Centralnoj izbornoj komisiji, ali i da je potvrđivanje Srpske liste moglo da se obavi i bez glasova predstavnika vladajuće stranke.
„Politički subjekt koji je osvojio više od 50 odsto ima samo dva od 11 članova CIK-a, a za njihovu poziciju se oduvek znalo da je problematizovana… Osam glasova je bilo dovoljno za sertifikaciju. Za overu Srpske liste nisu bila potrebna dva člana Samoopredeljenja, jer oni koji su stvarali Srpsku listu i mazili je na vlasti dugi niz godina, više ne podržavaju Srpsku listu. Niko nije imao takva očekivanja od Samoopredeljenja, pa smo mi pogrešna adresa za ovu vrstu razgovora“, rekao je on, odgovarajući na pitanja novinara.
Kurti je kazao da je Srpska lista „problematična“, te da je takva već dugi niz godina. Ujedno tvrdi da je Radoičič i danas de fakto šef Srpske liste, te da se članovi ove stranke navodno sastaju sa njim.
„Ne zaboravimo da je Srpska lista i pre terorističkog napada u Banjskoj bila veoma problematična i da je do eskalacije situacije došlo kada su, po nalogu Beograda, podnete ostavke na Severu Kosova u policiji, pravosuđu, opštini. Kada ovome dodamo i teroristički napad u Banjskoj, koji je izveo potpredsednik Srpske liste, koji je i dalje de fakto šef Srpske liste, jer se eksponenti Srpske liste, na čelu sa Zlatanom Elekom, koji je predsednik Srpske liste, sastaju se sa Radoičićem u Srbiji, dobijaju uputstva ili naređenja od njega, jasno je da naš stav kao Samoopredeljenje ne može biti drugačiji“, rekao je on.
Kurti je otišao korak dalje, navodeći da je Srpska lista „najveća prepreka istinskoj integraciji Srba na Kosovu“, piše Koha.
„Javno je poznat negativan stav, destruktivno delovanje i opstruktivno ponašanje Srpske liste prema Kosovu. Srpska lista, nažalost, predstavlja širok obim i visok stepen mešanja Srbije u unutrašnje stvari Kosova i naše demokratske izbore. Politički, Srpska lista je najlojalniji ogranak vladajuće stranke u Srbiji, a tim nalogom iz Beograda 5. novembra 2022. počeo je njihov bojkot Skupštine Kosova. Po mom mišljenju, Srpska lista nije izraz političkog tela Srba na Kosovu, već diktat Beograda nad kosovskim Srbima postavljanjem Radoičića za lidera te stranke”.