Ниједан поступак за звучно оружје употребљено против мирних грађана на протесту 15. марта 2025. неће бити окончан док се не “ослободи” Више јавно тужилаштво (ВЈТ), а оно неће бити ослобођено док се не ослободи Србија, тј. док не буде смењен режим Александра Вучића, истиче адвокат и потпредседник Лиге социјалдемократа Војводине Александар Оленик.
Оленик је нагласио да ће, када то буде случај, у једном поступку пред Тужилаштвом за организовани криминал бити утврђена детаљна и пуна истина о употреби звучног оружја које је изненада прекинуло петнаестоминутну тишину у централној београдској Улици краља Милана, када су од силине удара људи почели панично да се разилазе у страну.
“Мислим да ће Вучић управо прво одговарати пред судом за употребу звучног оружја 15. марта прошле године у Београду”, навео је Оленик.
Он је јуче био на разговору у Управи криминалистичке полиције (УКП) због података које је у јавност износио о употреби звучног топа. Осим адвоката, на саслушању у МУП-у били су и војни аналитичар Александар Радић, главни уредник агенције Бета Војкан Костић, главни уредник портала “Србин инфо” Дејан Петар Златановић, као и еко-активиста Бојан Симишић.

Подсетимо, Тужилаштво је најавило да се очекују и друга саслушања лица која се доводе у везу са ширењем тврдњи о овом случају, након ранијег саопштења у коме се тражи од УКП-а да провери информације о планирању “симулације употребе звучног топа” на протесту 15. марта 2025. године на београдском тргу Славија.
“ВЈТ је продужена рука режима. (Ненад) Стефановић и (Миодраг) Марковић који га предводе поготово, а жртве догађаја 15. марта покушавају се прогласити за окривљене. Страх режима од студената је велики, отуда цела ова суманута прича од пре неколико дана, и кроз поступке и привођења оних који су говорили о употреби звучног топа, Тужилаштво покушава студенте повезати са некаквим ‘тероризмом’, ‘симулацијама употребе’ звучног оружја итд. Студентског покрета се режим с правом највише боји јер је у питању велика, тј. једина снага која га може променити на изборима”, наводи адвокат Оленик.
Према његовим речима, растакање институција је друго име ове власти и Александра Вучића, а сваки дан сведочимо негативним примерима злоупотребе полиције, тужилаштва, медија…
“Сведочили смо по први пут да се РТС пре неки дан, као јавни сервис свих грађана, на пропагандистички начин, надмашивши и Информер и опскурне таблоиде, укључио у ову тему. РТС плаћамо сви, то је срамно”, каже Александар Оленик.
Симптом