У Тополској улици на Врачару у Београду, у броју 17, планира се градња стамбеног објекта на три спрата. Пре градње, планирано је рушење три постојећа објекта. Иначе, парцела у Тополској 17 налази се у оквиру просторне културно-историјске целине “Крунски венац”, која је проглашена културним добром.

Како се наводи у урбанистичком пројекту, фирма “Басе пропертиес”, као инвеститор планира градњу зграде која ће се састојати од подземног нивоа, приземља, три спрата, као и једног повученог спрата.

Зграда ће се састојати од шест станова и додатних 12 паркинг места у гаражи.

Конкретно, приземље, сва три спрата, као и повучени спрат биће намењени за становање. Подземни ниво биће намењен паркирању и техничким просторијама, а биће места и за шест бицикала.

Површина зграде биће 1.162 квадрата.

Сама парцела на којој ће бити изграђен објекат површине је 415 квадрата, а налази се у зони трансформације породичног становања у делимично формираним градским блоковима у вишепородично становање.

Иначе, ова парцела окружена је другим објектима – вилама по којима је Врачар препозантљив, као и једним новим пословним објектом.

Пре градње – рушење

На парцели се тренутно налази стамбени објекат површине 88 квадрата, као и један помоћни објекат од 20 квадрата. Такође, постоји и гаража површине 32 квадрата.

Како се наводи, постојећи објекат је у приватном власништву. У Катастру непокретности као имаоци права на објекту уписани су “Басе пропертиес”, Марија Поповић и Зоран Стојадиновић.

Ови објекти биће срушени.

Парцела у оквиру културне целине

Парцела на којој је планирана градња такође се налази у оквиру Просторне културно-историјске целине Крунски венац, која је 2018. године проглашена за културно добро. Ипак, рушење вила је почело исте године.

Ипак, како се наводи у урбанистичком пројекту, објекат који се тренутно налази на парцели је објекат “без вредности и могуће је уклањање истог и замена новим објектом, тако да се уклопи у урбанистичке и типолошке карактеристике целине”. Како се наводи, на поменутој парцели не постоје заштићена природна добра, флора, фауна, као ни непокретна културна добра.

Такође, у Урбанистичком плану наводи се да ће се објекат “својом материјализацијом, посебно фасадом”, уклопити у амбијент “мирне стамбене зоне на локацији”.

Текст: Нова економија