Fudbalski savez Srbije dobio je iz budžeta, tačnije iz tekuće budžetske rezerve 236 miliona dinara, a Košarkaški savez 354 miliona dinara. Ovo piše u rešenjima koja su objavljena u jednom od poslednjih Službenih glasnika, od 18. oktobra. Potpis na ovu odluku stavio je premijer Miloš Vučević, a sredstva sportskim savezima dodeljena su preko Generalnog sekretarijata Vlade Srbije.

Ovo je poslednji, ali svakako ne jedini transfer iz budžetske rezerve pomenutim sportskim savezima. Računica Forbes Srbija pokazuje da je Fudbalskom savezu od početka ove godine do danas preneto 1,26 milijardi dinara ili gotovo 11 miliona evra. Tokom prošle godine taj iznos bio je za oko 200 miliona dinara manji. To pokazuje da transferi ovom sportskom savezu rastu, što je obrnuto proporcionalno učinku fudbalske reprezentacije na velikim takmičenjima.

Transferi Košarkaškom savezu još su veći, gotovo 1,6 milijardi dinara tokom ove godine. Istine radi, i njihov sportski uspeh neuporedivo je značajniji od onog koji je napravila fudbalska reprezentacija.

FOTO: Košarkaški savez Srbije

Osim ova dva sportska saveza, poreski obveznici su, preko Generalnog sekretarijata Vlade, finansirali i Teniski savez Srbije. Sredstva su, doduše, daleko skromnija, samo 308 miliona dinara od početka godine.

U sva tri slučaja novac se daje „radi obezbeđivanja finansijske pomoći potrebne za redovan rad“. Detaljnijeg objašnjenja za šta tačno je novac potrošen nema.

Zašto Generalni sekretarijat

Analiza korišćenja tekuće budžetske rezerve, kao i finansiranja sporta iz budžeta, pokazuje, naime, zanimljivu stvar. Gotovo sve sportske aktivnosti, poput organizacije nekih takmičenja i finansiranja sportskih dešavanja, finansirala su se preko Ministarstva sporta. Isto je i sa nagradama koje su osvajači medalja dobili od države na ovogodišnjim Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama. Izuzetak je jedino novac koji se preko tekuće budžetske rezerve deli, uglavnom, fudbalskom i košarkaškom savezu.

Zvaničnog objašnjenja, pak, nema. S druge strane, izvor Forbes Srbija blizak Vladi Srbije kaže da postoji nekoliko mogućih razloga. Jedan je jednostavnija procedura prebacivanja tog novca preko Generalnog sekretarijata, jer to ne iziskuje naročito komplikovane procedure. Zapravo, kako kaže, skoro i da ne iziskuje procedure uopšte.

FOTO: Fudbalski savez Srbije

Brže i lakše

Naš sagovornik kaže da Generalni sekretarijat Vlade, iako ovo direktno nije u njegovoj ingerenciji, na ovaj način ne krši nijedan propis. „Kvaka“ je, zapravo, u tome što u opisu posla ovog vladinog tela, stoji odredba da on „obavlja i druge poslove za potrebe Vlade“, što dozvoljava široko tumačenje.

Takođe, prebacivanje tih para preko Ministarstva sporta zahtevalo bi sporije i duže procedure odobravanja, a verovatno i odgovore na pitanja u koje svrhe će se taj novac koristiti.

„Ovako je sve brže, lakše, ali i netransparentnije“, dodaje izvor.

Nedićeve veze sa „sportom“

Druga pretpostavka izvora Forbes Srbija tiče se povezanosti prvog čoveka Generalnog sekretarijata Vlade Novaka Nedića sa srpskim sportom. Istini za volju, Nedić se uglavnom dovodio u vezu sa ljudima iz dva najveća fudbalska kluba, Partizanom i Crvenom Zvezdom. O njegovim vezama sa huliganima sa juga govorio je svojevremeno i Vladimir Vuletić, bivši potpredsednik FK Partizan.

Poznato je da je Nedić bio član Upravnog odbora ovog kluba, kao i da je jedno kratko vreme bio član FK Crvena zvezda, ali se iščlanio pod pritiskom navijača.

Nedić je, dakle, mada se nije dovodio u direktnu vezu sa predsednicima Fudbalskog saveza Srbije Draganom Džajićem, Košarkaškog (Predrag Danilović do avgusta ove godine, a od tada Nebojša Čović), kao ni sa Goranom Đokovićem koji vodi Teniski savez, viđen u javnosti kao „kopča“ između vlasti i sporta.

„Nedić odnosno Generalni sekretarijat su dobra adresa za transfer novca savezima, jer će to sigurno da se uradi brzo i bez „nepotrebnih“ pravdanja tog novca“, kaže izvor blizak državnoj kasi.

FOTO: YouTube

Uostalom, nedavno urađena analiza o upotrebi tekuće budžetske rezerve Fiskalnog saveta pokazala je da je najveći broj pojedinačnih rešenja o korišćenju budžetske rezerve koja ima oznaku poverljivo sproveden upravo preko Generalnog sekretarijata Vlade.

Povećanja za gotovo trećinu

U analizi, Fiskalni savet ističe da „glavni način za redovno finansiranje sporta ide preko Ministarstva, odnosno kroz program za razvoj sistema sporta. To godišnje košta budžet tri do četiri milijarde dinara“.

Međutim, „dodatni kanal u periodu od 2018-2023. bila je tekuća budžetska rezerva. Iz nje se izdvajalo u proseku više od milijardu dinara godišnje. To znači da je Vlada na ovaj način svake godine sistematski uvećavala redovna budžetska sredstva za 25-30 odsto“.

Najviše je u ovom periodu dobio Fudbalski savez i to 1,8 milijardi dinara. Za njima slede Košarkaški i Teniski savez koji su dobili po 850 miliona dinara. Olimpijski komitet Srbije dobio je 540 miliona dinara.

Tekst: Forbes Srbija