Pojedini beogradski mediji ne posustaju u svojoj misiji da štura saopštenja KFOR-a učine atraktivnijim. Nedavno oglašavanje ove misije o redovnoj vojnoj vežbi privuklo je pažnju jednog od tabloida koji je ponovo odlučio da maštu čitoca „zagolica“ spinovanjem.

„AKTIVIRAO SE KFOR NA KOSOVU Specijalne jedinice krenule u akciju (FOTO)„, ovako glasi naslov vesti Alo-a objavljene krajem prošlog meseca.

Iako je naslov činjenično tačan, sam ton i reči koje su upotrebljene ukazuju na klasičan klik bejt, ali i spin, pogotovu zbog toga što je prva pomisao prosečnog čitaoca, naročito onog koji živi na području pogođenom serijama kriza kakav je Sever Kosova – da što pre klikne na vest i sazna „šta se desilo“.

Međutim, pažljivo sačinjen „naslov koji obećava“, što je neretko slučaj kada pojedini beogradski tabloidi izveštavaju o Kosovu, prati tekst koji „razočarava“.

Već u uvodu vesti saznaje se da su pripadnici KFOR-a sproveli obuku za kontrolu mase i upravljanje neredima u kampu Novo Selo.

U narednom pasusu, uz pozivanje na šturo saopštenje KFOR-a, Alo piše da je obuku realizovao taktički rezervni bataljon KFOR-a i Multinacionalna specijalna jedinica.

A ukoliko ste se tokom čitanja ove vesti ponadali da u nastavku slede detalji o nekakvoj „akciji“ s obzirom na to da se KFOR navodno „aktivirao“, samo ste mogli da se razočarate.

„U saopštenju koje je objavljeno na Fejsbuku se navodi da je obuka sprovedena kako bi se održala njihova visoka operativna spremnost“, prenosi dalje Alo saopštenje KFOR-a.

Ipak, novina u ovom saopštenju o vežbama misije NATO-a, u odnosu na mnoga druge, je to što je tokom vežbe korišćen vodeni top.

Vest se završava sa još jednom standardnom porukom KFOR-a – da ova misija blisko sarađuje sa Kosovskom policijom i EULEX-om.

„Kfor nastavlja da sprovodi svoj mandat zasnovan na Rezoluciji 1244 SB UN-a iz 1999. godine, kako bi doprineo sigurnom i bezbednom okruženju za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu i slobodi kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno“.

Alo je takođe sredinom novembra prošle godine u više navrata izveštavao o vojnim vežbama KFOR-a na sličan način.

Iako je reč o takođe redovnoj aktivnosti, ovaj medij je uz naglasak – „KFOR U PRIŠTINI“, čitaocima u naslovu poručio da su se „aktivirale snage NATO-a“. Nije izostao i onaj poslednji deo, namenjen da dodatno zaintrigira čitaoce – „(FOTO)“

Još jedno saopštenje Misije KFOR koje je takođe novembra 2024. godine objavljeno, nije bilo dovoljno uzbudljivo za „Alo“.

„ORBANOVA VOJSKA NA KOSOVU Oglasio se KFOR, evo šta se desilo (FOTO)„, naslov je tada objavljene vesti.

Međutim, isto kao i u novom saopštenju, „naslov koji obećava“, pratio je tekst koji „razočarava“.

Već u uvodu vesti saznaje se da su zapravo pripadnici KFOR-a i to mađarskog kontingenta -zemlje čiji je premijer Viktor Orban, takođe sproveli obuku za kontrolu mase i nereda u kampu Novo Selo.

Ovo su samo neki od naslova koji se neretko mogu pronaći u beogradskim prorežimskim medijima, a koji su pažljivo sročeni na način da primame svakog ko na vest naiđe.

Ovi mediji, ali i više drugih u Beogradu, pre svega prorežimskih se prilikom izveštavanja o događajima na Kosovu ili o Kosovu, odlučuju za bombastične, dramatične, često i netačne naslove.

Iako privlače više klikova za razliku od onih dosadnijih, ali tačnih, ovakvi naslovi takođe mogu da dovedu čitaoce u zabludu i navedu ih na pogrešan zaključak.

Tekst: Kossev.info