Okupirani Pionirski park u Beogradu i prostor na ulici ispred Skupštine Srbije, sudeći po broju napada na novinare i sprečavanju da rade svoj posao, kao da je postao „zabranjeni grad“.

Ekipa KTV i Nemanja Šarović, sprečavani su da snimaju i razgovaraju sa onima koji borave u tom prostoru. Pored uvreda, polivanja kafom, otiman mu je mikrofon. Iako prisutna, policija nije zaštitila ekipu. Upravo obrnuto, tražili su da napuste park. Kada je ekipa KTV to odbila, sa namerom da nastave da snimaju reportažu, policajci su fizički intervenisali, silom odvodeći Šarovića u auto i potom u policijsku stanicu, odakle je prebačen u Urgentni centar jer mu je pozlilo.

Umesto da ga zaštiti, policija će, kako je najavljeno, protiv ekipe KTV podneti prijavu za kršenje javnog reda i mira, to jest nepristojno, drsko i bezobrazno ponašanje.

Nekoliko dana kasnije, Šarović je priveden u policijsku stanicu zbog snimanja reportaže o neregistrovanim traktorima koji su postavljeni oko parka, sa pitanjem prisutnim poilicajcima u Pionirskom parku šta će tim povodom uraditi. Umesto odgovora, podneta je prijava za ometanje službenih lica.

Treći put, kada je pokušao da snimi reportažu, istrgnut mu je nasilno telefon, a policija ponovo nije reagovala.

Miodrag Sovilj, novinar N1, sa kamermanom je pokušao da snimi reportažu, kada mu je nepoznati muškarac u parku rekao da mu nije dozvoljeno da to radi. Kada je upitao prisutne policajce da li je to tačno, oni su mu odgovorili da nisu upoznati sa tim i da je park javni prostor. Međutim, kada je pokušao da nastavi snimanje, isti nepoznati muškarac ga je u tome sprečio.

Novinarka Insajder TV 15. marta je sprečena da snimi šta se događa u parku. Isto se desilo još jednoj novinarki N1.

Ekipi Nova S TV je zabranjen ulazak u park, uz uvredljive poruke i pretnje.

Novinarka Istinomera je napadnuta kada je snimala šatore postavljene na ulici ispred parka i kada je želela o tome da napravi prilog.

Irena Stević je sa ekipom Insajdera zaustavljena i tri nepoznata muškarca, koja su igledala vro nasilno, su je sprečila da snimi reportažu u parku. Policija je nemo posmatrala ovaj događaj, štiteći nasilnike u toj nameri.

Urednica Kosseva je sprečena da snima od strane nepoznatog mladića koji je izašao iz šatora i sprečio je u tome, u prisustvu policije.

Novinar Insajder TV je napadnut od nasilnika iz tog zabranjenog grada.

Predsednik Upravnog odbora ANEM-a Veran Matić izjavio je za Danas da upravo zbog nasilja prema novinarima od onih koji se nalaze u Parku, i nije bilo mnogo pokušaja da se novinarski izveštava sa ovog javnog prostora, jer bi sigurno bilo još više slučajeva napada na novinare.

„Ovaj svojevrsni kamp, napravljen je iz posebnih razloga, a ne onih koji se često navode da je to mesto protesta studenata koji hoće da uče. Svakako, jedna svrha je i da zastraši, zapreti studentima i građanima koji protestuju već šest meseci i da se spreči neki eventualni protest ispred zgrade skupštine ili Predsedništva. O tome najbolje govori i to što policija čuva nasilnike, a proganja one koji obavljaju novinarski posao sa željom da se informiše o onome što se događa u parku, na dečjem igralištu i pored kulturnih spomenika kojima više građani, turisti, a i novinari, naravno ni deca, ne mogu da priđu“, istakao je Matić za Danas.

Prema njegovim rečima, veoma je važno da se spreči mogućnost da cela Srbija jednog dana bude kao ovaj zabranjeni prostor u centru prestonice.

„Ovim napadima i zabranama pristupa novinarima, normalizuje se nasilje nad novinarima i uz toksične izjave vodećih političara, diskreditacije, uvrede novinara i medija, stvara se zapaljiva smeša koja će samo povećavati broj napada na novinare i ograničavanje njihovog rada. Udruženja novinara i asocijacije medija moraju jedinstveno zahtevati od nadležnih institucija, a u prvom redu policije i tužilaštva, da omoguće novinarima nesmetani rad i na ovom prostoru“, ocenio je predsednik UO ANEM u izjavi za Danas.

Tekst je prenet sa portala Bezbedninovinari