Kako bi se domogli mesta u Vladi Srbije, čak i premijerske fotelje, za neke ljude bilo je dovoljno da udare na studente u blokadi ili podrže one “koji žele da uče” u Ćacilendu. To dokazuju primeri novoizabranog premijera Đura Macuta, ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, ministra informisanja Borisa Bratine i profesora Borka Petrovića.
Od početka protesta i blokada, studenti su se nalazili na udaru „žestoke režimske paljbe“ koju su predvodili najviši funkcioneri SNS i mediji bliski Aleksandru Vučiću.
Kako je vreme odmicalo, postalo je jasno da se toj kampanji pridružuju i ljudi manje poznati javnosti iz različitih oblasti. Svima im je zajedničko da su se nakon vređanja studenata ili podrške „onima koji žele da uče“ domogli visokih pozicija.

Đuro Macut
Usred političke krize i studentske pobune desila se jedna važna stvar – pala je Vlada Srbije. Dugo se spekulisalo ko će zameniti Miloša Vučevića, a onda je na njegovo mesto došao doktor endokrinologije Đuro Macut.
Prepoznali smo ga u Ćacilendu, među profesorima koji podržavaju tzv. „studente koji žele da uče“. Govorio je i na kontramitingu predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Jagodini.
Međutim, informacija koja je mnogo više zanitrigirala javnost jeste njegova kupovina vile vredne više od milion evra i to samo dan pre nego što će postati premijer. Kako je objavio KRIK, Macut je vilu kupio na Zvezdari od Tomislava Bogetića, nekadšnjeg direktora javnog preduzeća „Beograd put“. Osim ove nekretnine, Macut je odranije vlasnik još četiri stana u Beogradu.

Dejan Vuk Stanković
Blokadama fakulteta se često protivio i u javnom govoru. Pre malo više od mesec dana je, naprimer napisao da je „metodologija političke borbe pobunjenih studenata i profesora nalikuje na lečenje od alkoholizma svakodnevnim opijanjem“. Pričao je i o tome kako opozicione stranke „zloupotrebljavaju studente“.
U prvoj izjavi nakon što je predložen za ministra prosvete u Vladi Srbije rekao je da je „čitava stvar oko zahteva i studentskih blokada otišla u pravcu političkih zahteva koji nemaju mnogo veze sa poboljšanjem položaja studenata i univerziteta u procesu studiranja i nastave“.
Boris Bratina
Još jedno ime koje je iznenadilo mnoge, a našlo se u Vladi Srbije je Boris Bratiina, koji je izabran za novog ministra informisanja i telekomunikacija. Osim što je svojevremeno palio zastavu Evropske unije i Paradu ponosa nazivao „procesijom bolesnika“, Bratina se, očekivano, obrušio i na studente i nastavnike u blokadi.
U decembru 2024, na početku velikih studentskih protesta, izjavio je da je „sve ovo što se događa sa univerzitetima u Srbiji čista zloupotreba i da na nju treba zakonski reagovati“.

Borko Petrović
Osim Dejana Vuka Stankovića, u Ministarstvo prosvete, doduše kao sekretar ušao je i Borko Petrović, profosor paraćinske gimnazije.
Inače, profesor Borko Petrović široj javnosti je postao poznat kada je svojim učenicima u Gimnaziji u Paraćinu, tokom februara, pokušao da objasni posledice štrajka i izbegavanja nastave. On je tom prilikom izjavio da blokade nisu krenule zbog pada nadstrešnice, već ih huškaju profesori kojima smeta Zakon o visokom obrazovanju, a da studente zanima samo “piće, seks, droga i kinta”.
Tekst: Nova.rs