Moglo bise reći da je obaveštajna služba EU uradila dobar posao. U ponedeljak uveče, Blumberg izveštava da EU predlaže uvođenje sankcija nekim kineskim kompanijama za koje veruje da pomažu Rusima da razviju dronove koji se koriste u agresiji na Ukrajinu.
Nekoliko sati kasnije, novoizabrani američki predsednik Donald Tramp najavljuje da će uvesti tarife za Meksiko, Kanadu i Kinu prvog dana na funkciji predsednika SAD. Postoji li mogućnost da zbog ove najave, kao i prethodnih, poput Ursule fon der Lajen, bivše i buduće predsednice EK, koja je izjavila da će EU kupovati još više američkog tečnog gasa (LNG), a Francuska dala odustala od zabrane pristupa kompanijama koje nisu iz našeg bloka finansijskim podsticajima predviđenim za evropsku odbrambenu industriju, Tramp ispustiti EU iz carinskog udara?
Evro je ojačao u utorak pošto je EU izbegla poslednju rundu pretnji carinama Donalda Trampa. Odlučujuće pitanje je da li je EU zasad izbegli carine ili je možda reč o slanju pozitivnih signala saveznicima koji zauzimaju oštar stav prema Kini?
Prolaz preko Meksika
Donald Tramp je u ponedeljak uveče najavio da će prvog dana svog mandata uvesti carine od 25 odsto na uvoz iz Meksika i Kanade, jedinih kopnenih suseda sa kojima postoji sporazum o slobodnoj trgovini. Rekao im je da moraju da zaustave protok droge, posebno fentanila, koji uzrokuje veliki broj smrtnih slučajeva u SAD, i ulazak migranata.
Sedinjene Države predstavljaju odredište za 83 odsto meksičkog i 75 odsto kanadskog izvoza. Meksički pezos i kanadski dolar su odmah oslabili.
– Kanada stavlja najveći prioritet na bezbednost granica i integritet naše zajedničke granice. Naš odnos danas je uravnotežen i obostrano koristan, posebno za američke radnike – navodi se u saopštenju vlade u Otavi.
Kina može da računa na dodatnih deset odsto carina na sadašnje.
– Nije sasvim jasno šta bi to značilo za Kinu, pošto je ranije obećala da će okončati kineski trgovinski status najpovlašćenije nacije i uvesti carine na kineski uvoz veće od 60 odsto – piše Rojters. Na udaru se našao i Meksiko jer je Kina, da bi izbegla trgovinske zabrane koje su bile na snazi od Trampovog prvog mandata, a koje je sadašnji predsednik Džo Bajden nastavio dodavanjem novih, deo svoje proizvodnje plasirala kod južnoameričkog komšije, koji koristi kao odskočnu dasku za ulazak u SAD. Iz istih razloga, kineski predsednik Si Đinping je nedavno posetio Maroko, koji bi mogao da postane izvozni kanal u SAD i EU.
FOTO: Printskrin YouTube