Sve više mladih u Srbiji upada u zamku kockanja, najmlađi među njima ima 12 godina. Psihoterapeutkinja dr Jelena Manojlović iz SOS centra i Marinko Šakan iz Udruženja priređivača igara na sreću “Lex Alea” objasnili su za Newsmax Balkans sve o uzrocima, prevenciji i zakonima koji regulišu ovu oblast.
Prema rečima dr Manojlović, granica što se tiče godina se smanjila, i zavisnike sa zelenaškim dugovima i ozbiljnim porodičnim problemima imamo već od 20 do 25 godina.
“Laka dostupnost, reklamiranje, javne ličnosti koje je propagiraju, influenseri – sve je to podstaklo mlade ljude da uđu u kocku. Prema nekim istraživanjima, svako treće dete od 13 do 15 godina imalo je kontakt sa kockanjem”, izjavila je Manojlović.

Prema njenim rečima, dete od 12 godina o kome se govori nije bilo zavisnik, već primer maloletnika čiji su roditelji odmah odreagovali i potražili stručnu pomoć.
“Roditelji su pravovremeno odreagovali kada su primetili da je dečak odigrao tiket. Znači, nije bilo dugova, nije bilo krađe iz kuće, što ukazuje na to da zavisnosti još uvek nije bilo”, objasnila je sagovornica Newsmax Balkans.
Ona je ukazala na to da je ovo redak slučaj kada roditelji tako brzo odreaguju.
“Apelujem da se reaguje na vreme, čim roditelji primete. Nažalost, kod nas su najčešći slučajevi da se javljaju posle drugog ili trećeg zelenaškog duga, prodaje zlatnog nakita ili zalaganja istog”, rekla je Manojlović u emisiji “Otvori oči”.
Marinko Šakan iz Udruženja priređivača igara na sreću objašnjava da su maloletnici sada, ipak, drugačiji i “zreliji”, pa ih ta radoznalost i prethodno znanje vode do toga da lako zarade i da se u društvu dokažu.
“Uglavnom su to kladionice gde oni dokazuju i znanje o sportu. To uglavnom kreće bezazleno – uplate tiket od 100 dinara, a onda prerasta u neku vrstu zavisnosti. Slična je zavisnost kod maloletnika kad su u pitanju video-igrice”, rekao je Šakan.

On objašnjava da, kad je u pitanju prevencija ili sankcionisanje, država čini mnogo u poslednje vreme.
“Imamo apele, edukacije, ali isto tako i sankcije. Priređivači mnogo čine što se tiče edukacije, jer ni njima nije u interesu da trpe kritike i zatvaranja zbog neodgovornih maloletnika”, izjavio je.
Prema rečima Šakana, ima mnogo problema kada su direktne zabrane u pitanju.
“Vi kao potrošač niste dužni da date ličnu kartu blagajniku u kladionici, i to je problem, jer nekada zaista ne može da se proceni da li neko ima 18 godina, ili 16 i po, ili 17. Dok mlađi maloletnici, kod kojih je primetno da su deca, stanu ispred kladionice i mole starije momke da im uplate tiket – i tako se snalaze”, objasnio je.
Tekst: Newsmaxbalkans.com